Indra: Gorączka karnawału – Trynidad

0
1358

Po aktywnej eksploracji Dominiki  załoga Indry – Patrycja i Łukasz ruszyli na samo południe Wysp Zawietrznych by wziąć udział w jednym z najhuczniej obchodzonych karnawałów – na Trynidadzie.

06.03.2014

Z Dominiki chcieliśmy ruszyć dalej na północ i zatrzymać się na Gwadelupie. Zbliża się jednak karnawał, a jego stolicą na Karaibach jest leżyący daleko na południe Port of Spain… Cóż, Gwadelupa czekała na nas ponad 3 miliony lat, wytrzyma jeszcze parę tygodni!

obraz nr 1

Trynidad słynie z pięknego karnawału, który jest ponoć jednym z największych i najbarwniejszych wydarzeń muzyczno – tanecznych na świecie. W tym roku sami mogliśmy poczuć jego magiczny klimat i przyłączyć się do zabawy.

obraz nr 2

obraz nr 3

Trynidad zaczyna karnawał już w styczniu. Jednak najbardziej huczne i najważniejsze są ostatnie dwa dni, tuż przed środą popielcową. W poniedziałek, obchodzony jest Juvert, czyli tradycja obrzucania się błotem lub farbą, w rytmach gorącej Soci i Calypso (rodowitych gatunkach muzyki Trynidadu). We wtorek natomiast odbywa się parada pięknych strojów i grup muzycznych grających na metalowych bębnach (pan).

obraz nr 4

Już od bardzo wczesnych godzin porannych ulice Port of Spain wrzały. Głośna muzyka, ekspresywny taniec, rozbawione tłumy, wirująca w powietrzu pozytywna energia, radość i kolorowe stroje zachwycały i czarowały. Wszystko wygląda bardzo spektakularnie i magicznie. Karnawał, poza zabawą, jest również konkurencją miedzy biorącymi w nim udział grupami. Pięć punktów komisyjnych, rozstawionych w różnych miejscach miasta, ocenia grupy pod kątem strojów, programu muzycznego, choreograficznego i                 artystycznego.

obraz nr 5

obraz nr 6

Najpiękniejsze w karnawale jest to, że każdy kto ma ochotę się przyłaczyć, może wziąć w nim udział. Wraz z grupą Muder Ert, wysmarowani błotem, w rytmie bębnów, kroczyliśmy w korowodzie po ulicach Port of Spain w poniedziałek.

obraz nr 7

Wideo z rejsu na Trynidad i obu dni karnawałowych:

 

Za zgodą Patrycji i Łukasza
http://indrartw.pl/

Komentarze