Historia Volvo Ocean Race: Whitbread 1977-1978 – z Auckland do Rio de Janeiro

0
561
Odcinek 3 

Flota wyruszyła w drugi dzień świąt, rozpoczynając kolejną walkę na nieprzyjaznych wodach i nie minęło wiele czasu, kiedy Alain Gabbay i 33 Export byli w tarapatach. Wiał wiatr o sile około 45 węzłów, gdy rozległ się „ogromny huk” i jacht przechylił się. Na szczęście udało się przywrócić jacht do właściwej pozycji.

Na Adventure musieli wypompować wodę, gdy znalazła się pod pokładem, choć zajęło im cztery dni dojście do tego, że woda wlewa się przez dwie szczeliny w kadłubie. „Mimo, że stan nigdy nie był krytyczny, to bardzo niepokojące nie wiedzieć, jak bardzo problem będzie się pogarszać.” – poinformował kapitan Ian Bailey-Willmot. Jeszcze bardziej się zaniepokoili, gdy zdali sobie sprawę, że byli tysiące mil od najbliższego portu.

Prawdziwa afera wybuchła, gdy okazało się, że Pen Duick VI nie mógł być zakwalifikowany do wyścigu z powodu stępki ze zubożonego uranu, choć zanim wiadomości dotarły do Erica Tabarlego, słowo „niekwalifikowany” zostało zastąpione przez „zdyskwalifikowany”, co wprowadziło zamieszanie wśród floty i awanturę w mediach francuskich, którzy myśleli, że ich bohater został potraktowany nieuczciwie.

GBII podczas rundy wokół Przylądka Horn miał kilka potyczek z górami lodowymi. Z kolei Flyer okrążał Przylądek w oślepiającej śnieżycy.

Dramat nadal toczył się na 33 Export podczas rejsu na południowym Atlantyku. Woda wdarła się na pokład z impetem i powaliła Erica Letrosne’a na ziemię. Uderzenie było tak silne, że złamał nogę. Potrzebował pilnej pomocy medycznej, więc gdy wezwanie pomocy medycznej rozeszło się, dr Jean Louis Sabarly z Japy-Hermes zgłosił gotowość do udzielenia jej. Gdy okazało się, że Letrosne nie może być przeniesiony, dr Sarbarly wskoczył do morza i popłynął do 33 Export, gdzie opiekował się pacjentem, aż łódź zadokowała i przeniesiono go do szpitala. Za ten czyn Sabarly zdobył trofeum za wybitne dokonanie żeglarskie, wręczone przez Shipwracked Mariners Society.

W dniu 28 stycznia GBII przekroczył linię w Rio pół godziny przed Heatha Condor. Po skorygowaniu czasu, Gauloises II wygrał ten etap, a Flyer był drugi. Wszystkich pobił w przedbiegach Pen Duick VI, który przybył do Rio kilka dni wcześniej, ale nie kwalifikował się do nagrody za przekroczenie linii mety jako pierwszy. Komisja zaprosiła Tabarlego do kolejnego etapu do Portsmouth i choć początkowo odmówił, później zmienił zdanie.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.volvooceanrace.com

Odcinek 2: Whitbread 1977/1978 – Z Cape Town do Auckland

Odcinek 1: Whitbread 1977/1978 – Z Portsmouth do Cape Town

Historia Volvo Ocean Race: Whitbread 1977/1978

Odcinek 4: Pierwsza edycja Whitbread – Z Rio de Janeiro do Portsmouth 

Odcinek 3: Pierwsza edycja Whitbread – Z Sydney do Rio de Janeiro

Odcinek 2: Pierwsza edycja Whitbread – z Cape Town do Sydney

Odcinek 1: Pierwsza edycja Whitbread – z Portsmouth do Cape Town 

Pierwszy wyścig Whitbread 1973/1974 

Krótka historia wyścigu

Komentarze