Harken poleca – organizery pokładowe

0
1028
Organizery pokładowe prowadzą liny do tyłu jachtu, pozwalając załodze żeglowac bezpiecznie w kokpicie. Organizery pokładowe prowadzą dużą ilość lin na małej przestrzeni.

Nowoczesne jachty morskie mają zazwyczaj poprowadzone linki regulacji do stoperów zgrupowanych na tylnej części nadbudówki. Zwykle fałowy ma jedynie dwa kabestany do obsługi ośmiu lub dziewięciu linek. Mając tak dużo regulacji i tak mało kabestanów nieuniknione jest, że przyjdzie czas, kiedy zabraknie kabestanu.

Aby najefektywniej wykorzystać oba kabestany zamocuj organizery za stoperami, tak by liny mogły być skierowane na kabestan na drugiej burcie. Ta technika jest powszechnie stosowana na łódkach niestandardowych, budowanych na zamówienie, gdzie liny regulacji idą wprost do rufy do stoperów, ale może być stosowana również z powodzeniem, na łódkach seryjnych, na których połowa linek poprowadzona jest na jedną, a połowa na drugą stronę nadbudówki.

 

Organizery powinny mieć o jedna rolkę więcej niż liczba linek przez niego poprowadzonych. Przewlecz linki pomiędzy rolkami tak, by można je było wybierać kabestanem na przeciwnej stronie nadbudówki.

Starannie dobieraj organizery. Jachty do 15 metrów (40 stóp) mogą zazwyczaj używać organizerów Midrange. Liny takie jak fały są bardzo mocno napięte, ponieważ próbujesz wybrać w pełni obciążone żagle, a tarcie liny o rolkę może sprawić, że bardzo ciężko będzie ruszyć żagiel. Pamiętaj, że obciążenie liny to suma obciążenia jakie przenosi i czynnik związany z ugięciem liny na rolce. Gdy lina ugina się pod kątem 30 stopni to rolka przenosi 52% jej obciążenia, a gdy lina skręca pod kątem 90 stopni, na rolce występuje obciążenie 141%.

Źródło: http://www.harken.pl 

Komentarze