Flabria 40

0
2237

Flabria 40 to komfortowy jacht do turystyki morskiej i oceanicznej przeznaczony dla 8-9 osób.

Długość całkowita nieprzekraczająca 12 metrów pozwala zminimalizować koszty utrzymania przy zachowaniu dużej kubatury wnętrza, która jest jednym z wyznaczników luksusu. Mimo że stylistyka jednostki  została utrzymana w nowoczesnym sportowym klimacie, to jednak posiada charakter typowego jachtu morskiego. Duże nawisy sprawiają, że żegluga na zafalowanym morzu jest stabilna i nie męczy sternika ani załogi.

 

Nasz jacht został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, smukły i opływowy kształt nadbudówki, duży świetlik pokładowy i okna, to elementy, które sprawiają, że jednostka przyciąga uwagę i jest rozpoznawalna.

 

Idea, która przyświecała zarówno w procesie projektowania jak i budowy to prostota i nastawienie na komfort. Jednostka została zaprojektowana z myślą o żegludze oceanicznej, aczkolwiek główne wymiary zostały tak dobrane, aby opłaty portowe i eksploatacyjne były jak najniższe. Flabria 40 w wersji z 4 kabinami jest przeznaczony dla załogi maksymalnie 9-cio osobowej, chcącej odbywać rejsy zarówno po Bałtyku jak i Morzu Śródziemnym. Kadłub i cała część podwodna zostały zaprojektowane tak, aby przy zachowaniu typowych cech nowoczesnego jachtu żaglowego zapewnić dzielność morską odpowiednią dla jednostki morskiej.

Wnętrze

Wnętrze zostało rozplanowane w taki sposób, żeby 9 – osobowa załoga mogła komfortowo spędzać czas. We wnętrzu znajdują się 4, dwuosobowe kabiny sypialne, dwie na rufie pod kokpitem oraz dwie na dziobie, wszystkie koje są pełnowymiarowe. Lewo burtowa kabina dziobowa jako jedyna posiada koje pojedyncze zamocowane jedna nad drugą. Na prawej burcie są dwie kabiny sanitarne, każda z prysznicem. Śródokręcie to obszerne pomieszczenie, w którym załoga spędza większość czasu, są tam ulokowane mesa, z miejscami siedzącymi dla wszystkich członków załogi, kambuz  z bogatym wyposażeniem i dużą ilością miejsca i schowków oraz stół nawigacyjny o typowych wymiarach. Na lewej ściance, obok stołu nawigacyjnego znajduje się główna tablica z bezpiecznikami oraz  instrumenty nawigacyjne. Ponadto siedzenie w mesie ma powyżej 2 metrów długości i może służyć jako dodatkowa koja.

 

Silnik

Na jachcie zainstalowano silnik o mocy 30.9 kW/42 KM z przekładnią S-drive. Zastosowanie tego typu rozwiązania ma wiele zalet i jest rozwiązaniem nowoczesnym i niezawodnym. Maksymalna prędkość na silniku to 8,3 węzła, co jest świetnym wynikiem dla tej wielkości jachtu.

 

Kadłub

Zarówno kształt kadłuba jak i takielunku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze własności nautyczne przy złej pogodzie. Powierzchnia oraz charakterystyka geometryczna płetwy balastowej zostały tak dobrane, aby zapewnić jak najlepszą stateczność kursową przy możliwie jak najmniejszych oporach, dodatkowym atutem jest bardzo dobra manewrowość w porcie. Aby ułatwić je jeszcze bardziej zainstalowano na dziobie ster strumieniowy. W części dziobowej kształt dna jest zbliżony do litery V, powoduje to, że praca na fali jest łagodna, zwłaszcza w ciężkich warunkach atmosferycznych.

 

Konstrukcja z założenia prosta w budowie przy wykorzystaniu metody one-off bez potrzeby użycia technologii vacuum – worka próżniowego. Do budowy wykorzystano laminaty poliestrowo szklane oraz żywice winyloestrowe.

Dane podstawowe:
 
LC 11,95 m
BC 3,95 m
LKLW 10,50 m
Masa 8500  T
MB 3000 kg
Tmax 2,07 m
PŻ 81,2 m2
Grot 39,6   m2
Fok 41,2   m2
Liczba koi 8+1
Wys. w kab. 1,98   m
Silnik 30.9/42      kW/HP

Konstruktor     Karol Wierzbicki

 
 LC – Długość całkowita
 BC – Szerokość całkowita
 LKLW – Długość na wodnicy
 MB – Masa balastu
 Tmax – zanurzenie maksymalne
 Pż – powierzchnia żagli
 

Komentarze