Atlantic Puffin – Zdobywanie Kanału Panamskiego – cz. 3

0
326

 

Muszę wspomnieć o samym Colon. Generalnie jest uważane za miejsce niezbyt bezpieczne. Ja dosyć sceptycznie podchodzę do ostrzeżeń typu „zaleca się poruszanie tylko taxi” itp. Za pierwszym razem wysiadłem z autobusu gdzieś w centrum i po omacku szukałem biura imigracyjnego. Problemem w Panamie, a napewno w Colon jest brak adresów.  Np. opłatę za przejście kanału wpłaca się w CityBanku obok bramy portowej. Brak ulicy, numeru, czegokolwiek… Szukając biura, spotkałem jednego z wielu policjantów obstawiających miasto. Są najdalej co trzeci róg.

Bukłak na plecach, broń, kamizelka taktyczna- zawsze gotowi do akcji. Większość policjantów których spotkałem mówiła wyłącznie po hiszpańsku. Powiedzieli żebym poczekał. Po półgodzinie podjechała taxi, która zawiozła mnie do biura odległego o jakiś 1 km. Kierowca nie wziął kasy i powiedział, że mam sobie tak nie spacerować. OK – na dworzec pojechałem taxi. Koszt 3$. Innym razem przeszedłem całe centrum miasta w poprzek. Lokales z którym jadłem obiad w jadło-jadalni powiedział, że jeżeli nie noszę na ramieniu aparatu czy laptopa i nie chodzę tam gdzie pustostany to nie mam się co spinać. Tam gdzie są ludzie nic mi nie grozi.

W Colon jest bardzo rozległa strefa wolnocłowa do której wpuszczają tylko za okazaniem paszportu. Tam jest tam bezpiecznie. Nie spacerowałem po Colon w nocy, ale raczej jest to odradzane.

Jest jeszcze kotwicowisko Flat, ale staje się tam tylko na czas inspekcji i gdy mamy odebrać advisiora w celu udania się do kanału. Tam też jest tam bardzo duży ruch i odradzałbym zostawianie tam jachtu na dłużej niż to konieczne. Statki i motorówki pływają blisko zupełnie nic nie robiąc sobie z tego że jachty stoją na kotwicach.

W najbliższej okolicy czyli w promieniu 25 mil jest tylko jedna marina, Shelter Bay. Nie znajduje się ona dokładnie w Colon, dojeżdżają tam specjalne busy. Minimalna cena postoju w niej to 40$ za noc dla jednostek do 40 stóp. Nie wiem co jest wliczone w cenę. Zaletą jest to, że chyba wszystkie formalności włącznie z inspekcją można załatwić na miejscu. Wadą, jak plotka głosi, że agenci za przedłużanie formalności dostają prowizje z mariny 🙂 Żeby się tam zatrzymać powinno zrobić się rezerwację na kilka dni przed wpłynięciem, aby mieć na pewno miejsce. Zobaczymy czy budowa kolejnych marin coś dobrego wniesie. Jedna z nich ma powstać kilka mil na północ od Portobelo.

 

Szymonowa mapa najważniejszych punktów Panamy : 
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kE_WqJQm7WsI

www.zewoceanu.pl 

Komentarze