Adonia – na zakończenie sezonu statków wycieczkowych

0
683

Kończące się lato dla gdyńskiego portu oznacza pożegnanie z imponującymi elegancją i wielkością statkami pasażerskimi, jednak nie na długo. Zgodnie z awizacjami już 7 maja 2014 roku do Gdyni przybędzie pływający pod japońską banderą wycieczkowiec Asuka II inaugurując w gdyńskim porcie kolejny sezon wycieczkowców. Najdłuższym ze statków pasażerskich będzie Celebrity Eclipse, mierzący aż 317 metrów.

Mała ciekawostka: średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na przyszły sezon to 239,98 m !

Wracając do trwającego jeszcze przez kilka dni ( tj. do 13 października) sezonu, przedstawiamy dwie najczęściej odwiedzające w tym roku Gdynię jednostki: AIDAbella (10 zawinięć) i Costa Pacifica (6 zawinięć).

Wybudowana w 2008 roku, pływająca pod włoską banderą AIDAbella, o długości 251,9 m, może pomieścić na swoich pokładach 2500 pasażerów oraz ponad 600 osób załogi. Poza niemal 20 restauracjami, winiarnią i barami, na pokładzie można skorzystać z basenów, kina, dyskoteki, centrum handlowego z kilkunastoma sklepami, placu zabaw dla dzieci oraz centrum medycznego. W centralnym miejscu statku, na trzech pokładach, rozpościera się otwarty teatr, zbudowany na wzór greckiego amfiteatru. Na jednym z pokładów znajduje się jedno z największych spa dostępnych na pokładach statków wycieczkowych – Spa Oasis o powierzchni 2300 m2 z pięknym ogrodem. AIDAbella ma wiele do zaoferowania także amatorom sportów: boisko do gry w siatkówkę i koszykówkę, siłownię, kort do squasha oraz tory rowerowe wraz z wypożyczalnią sprzętu. 1 lipca 2013 roku w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę wycieczkowca „AIDAbella”.

Jedną z 2 najdłuższych jednostek wśród tegorocznych statków pasażerskich (zaraz po MSC POESIA – 293,8m ) jest Costa Pacifica o tonażu brutto 114 147 GT oraz długości 290,2 m. Wybudowany w 2009 roku wycieczkowiec po raz pierwszy gdyński port odwiedził w maju 2011 roku. Jego kolorowe, inspirowane muzyką wnętrze dostarcza wiele urozmaiconej rozrywki, m.in.: 4 baseny, 5 jacuzzi, wielofunkcyjne boisko sportowe, trasę do joggingu, „Samsara Spa” – dwupokładowe centrum urody i pielęgnacji ciała wraz z siłownią, fitness center oraz usytuowany na trzech pokładach teatr Stardust. Costa Pacifica jest pierwszym statkiem, który daje swoim gościom możliwość nagrania własnej płyty w nowoczesnym studio nagrań. Miłośnicy kina również znajdą coś ciekawego dla siebie – wielkoformatowy ekran na pokładzie z basenem wyświetla ponadczasowe hity filmowe. Dla fanów Formuły 1 przygotowano wyjątkową atrakcję w postaci symulatora Grand Prix. Costa Pacifica została uhonorowana tablicą pamiątkową w Alei Statków Pasażerskich w czerwcu 2011 roku.

Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 13 października, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod bermudzką banderą, Adonia. Łącznie W 2013 roku statki pasażerskie cumowały przy gdyńskich nabrzeżach portowych aż 57 razy.

Źródło: http://morzaioceany.pl/

Komentarze