Żaglowce świata: Olander

0
1122

Zbudowany został w Danii w 1931 r. jako drewniany kuter do łowienia ryb na Bałtyku i Morzu Północnym.  Kuter z Danii trafił do Niemiec w 1979 r. gdzie zmieniali się kolejni właściciele.  W swoim ostatnim rejsie pod niemiecka banderą dopłynął do Szczecina.

obraz nr 1

Po wyposażeniu jednostki w maszty został przerobiony na kecz gaflowy. Nadano mu nazwę „Holzholz” od nazwy firmy niemieckiego armatora.

W czasie błędnie przeprowadzonej operacji wydobycia jachtu na brzeg został on poważnie uszkodzony. Od roku 2004 leżał na brzegu w rejonie przystani SEJK Pogoń podtopiony, rozszabrowany i częściowo spalony.

 W roku 2008 pasjonaci żeglarstwa, małżeństwo Aleksandra i Andrzej Kocewicz wydobyli wrak i uratowali tym samym od pocięcia na drewno opałowe. Rozpoczął się  trudny i długi okres odbudowy. Wymieniono ponad 40 procent dębowego poszycia, sklejono połamane maszty, przywrócono tradycyjny wystrój i wyremontowano oryginalny silnik pochodzący z lat 70. Jacht otrzymał nowoczesne urządzenia elektroniki jachtowej marki Raymarine. Za rufą na podnośniku podwieszono ponton.

 Nazwa „OLANDER” pochodzi od imion właścicieli jachtu ( Ola i Andrzej) i zarazem pomysłodawców całej akcji ratowania tej pięknej jednostki.  Wodowanie jachtu odbyło się w kwietniu 2010 roku, ale jeszcze rok trwały prace wyposażeniowe i takielarskie. Nadzór nad odbudową sprawował kpt. Włodzimierz Przysiecki.  Prowadził on również pierwszy rejs jachtu   latem 2011 r.

 Obecnie jacht jest flagową jednostką JAMSEN – Jachtowa Akademia Morska – Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej, które powstało w roku 2008 a jego wiceprezesem jest kpt. Wojciech Kaczor równocześnie kapitan na s/y „OLANDER” w rejsach szkoleniowo-stażowych.

 

Specyfikacja:

typ kecz gaflowy
rok budowy 1931
stocznia Werft N.P. Jensens Skibs – Esbjerg Dania
kadłub drewniany dębowy
długość kadłuba 18,00 m
długość całkowita 23,50 m
szerokość 4,80 m
zanurzenie 2,25 m
powierzchnia ożaglowania 212  m2
silnik 100 kW
wyporność 60 ton
liczba koi 9
port macierzysty Szczecin
bandera polska
armator UW Service

 

Informacje za kpt. Januszem Charkiewiczem

 

Komentarze