Z DZIEJÓW ŻEGLARSTWA POLSKIEGO

0
487
Przypomina Jacek Przepióraktóry potknął się o starodruk  Jana.J. Fischera (1873-1942) pt. „1500 MIL ŁODZĄ ŻAGLOWĄ”. To relacja z słynnego rejsu jachtu „Carmen” do Oslo. 
Jacht „Carmen” był 13-metrowym jolem z dwoma sztakslami i 2 gaflami. Właśnie na tej łódce chyba po raz pierwszy w II RP postawiono naszą jachtową banderę. 12 czerwca 1926 roku, s/y „Carmen” pod skipperem Janem J. Fischerem, z załogą dwóch synów – Józefem i Janem oraz  Florianem Hłasko, wyruszyła w rejs do Oslo. 
Jan J. Fischer został zamordowany w obozie oświęcimskim.
O tym i innych rejsach możecie przeczytać także w książce Włodzimierza Głowackiego , „Wspaniały świat żeglarstwa”. 
Pisał też o tym Grzegorz Niewiadomy w „Przekroju” z 09.05.1985 (Nr. 2087)
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge 
——————————–
obraz nr 1

Don Jorge,
Może to tylko ciekawostka, niemniej warto się z ną zapoznać. Polecam tę ciekawostkę zwłaszcza róznej maści „hamulcowym” działającym z nadania i za aprobatą osławionego  Funia. 
Mają oni wszak niemałe zasługi w wiekopomnym dziele przechodzenia jachtów polskich obywateli pod zagraniczne (czytaj: w miarę przyjazne żeglarzom) bandery.
Oto  URL, czyli z angielska „link” (połącznik?): http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=18096&from=pubindex&dirids=1&lp=8 
Pozdrawiam!
Jacek Przepióra
———————————–
P.S. Termin „link” chyba jest już w języku polskim zadomowiony. Wszak pojazd określany na całym świecie jako „dwukółka” – bicycl, bike itp.; określany 
jest w języku polskim nazwą firmy, która ów pojazd eksportowała masowo na przełomie XIX i XX wieku do ówczesnego Kraju Nadwiślańskiego.
 
Za zgodą www.kulinnski.navsim.pl
 

Komentarze