Wyprawa szaleńców – Peter Nichols

0
928

„Był to ostatni bastion do zdobycia na morzu i największa przygoda naszego pokolenia. Cud, że się udało, cud że przeżyliśmy”
Robin Knox-Johnston – pierwszy czlowiek, który opłynął ziemię bez przystanków

W 1968 roku gazeta „Sunday Times” z Londynu wpada na pomysł zorganizowania regat samotników dookoła świata bez zawijania do portów. Regatom nadano miano Golden Globe, a sponsor ufundował dwie nagrody: pierwszą za zamkniecie wokółziemskiej pętli, drugą dla tego śmiałka który dokona tego najszybciej. Znalazło się dziewięciu śmiałków którzy zdecydowali się wystartować. Byli to John Ridgway, Chay Blyth, Robin Knox-Johnson, Bernard Moitessier, Loick Fougeron, Bill King, Nigel Tetley, Alex Carozzo oraz Donald Crowhust. Wcześniej nikt nie podjął się takiej eskapady. Żeglarze, którzy wyruszyli w ten rejs nie mieli pojęcia czy opłyniecie świata jest w ogóle możliwe. 

Peter Nichols odtwarza świat regat z ery przed wynalezieniem GPS i telefonu satelitarnego. Golden Globe był chyba ostatnim rejsem niezdominowanym przez wszechobecne loga sponsorów, relacje telewizyjne i monstrualną elektronikę. Był prawdziwym rejsem ludzi morza, w których liczył się tylko człowiek i jego łódź.

 

Autor:  Peter Nichols
Tłumaczenie:  Ewa i Bartłomiej Kotarscy
Okładka: miękka
Format:  13,5 x 19 cm
Liczba stron:  381
Rok wydania: 2011

http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=12&id_prod=90 

Komentarze