„Tajemnice Kanału Elbląskiego”

0
593

Realizowany przez nasze Stowarzyszenie długofalowy projekt „Tajemnice Kanału Elbląskiego” zakłada docelowo powstanie 10 krótkich filmów w technice HD (16:9), ukazujących tajemnice, piękno i niezwykłość miejsc otaczających Kanał Elbląski.

Walory Kanału Elbląskiego jako Pomnika Historii, obiektu o szczególnej randze dla kultury kraju i regionu, są bezsporne. O kanale powstało wiele filmów, głównie na zlecenie podmiotów gospodarczych i jednostek samorządu terytorialnego. Zachęcają one do odwiedzenia regionu wskazując na miejsca, które warto zobaczyć lub stanowią ofertę handlową.  Osobną kategorię tworzą filmy amatorskie stanowiące pamiątkę z wyprawy. Nie spotkaliśmy dotychczas filmu, który w sposób przystępny przekazałby wiedzę dotyczącą czasów i sposobu budowy kanału, problemów które musieli rozwiązać budowniczowie, funkcjonowania jego wyjątkowych urządzeń hydrotechnicznych czy też miejsc niezwykłych, wręcz jedynych w swoim rodzaju.
Podróż statkami „białej floty” na trasie Ostróda – Elbląg nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń a chwilami bywa wręcz nudna. Załogi statków starają się wszelkimi dostępnymi sposobami wypełnić ten czas. Pomocne okażą się tu nasze filmy. Są  one dostępne dla każdego z uwagi na prosty język przekazu, zwięzłą formę i zamkniętą całość każdego z odcinków. Krótki czas (5 – 8 minut) utrzyma przed ekranem nawet dzieci. 
Jako jeden z elementów projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego” realizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku powstanie nowe „Muzeum Kanału Elbląskiego” w Buczyńcu z wydzieloną warstwą multimedialną. Znajdą tam swoje miejsce również realizowane przez nas filmy, uzupełniając zgromadzone obiekty i wiedzę o kanale o cenne i podane w przystępnej, krótkiej formie informacje.

Zakończyliśmy właśnie prace nad drugim odcinkiem filmu z serii „Tajemnice Kanału Elbląskiego”. Dziesięciominutowy film pt. „Jak woda statki przenosi?” ukazuje serce kanału – jedyne na świecie działające od 150 lat pochylnie.

Dziś udostępniamy wszystkim miłośnikom Kanału Elbląskiego pierwsze dwa filmy:

Źródło: http://www.navicula.org.pl 

Komentarze