Norbert Sedlacek urodził się 27.01.1962 r. w Wiedniu w rodzinie wiedeńskich urzędników. Po ukończeniu obowiązkowej edukacji zaczął uczęszczać na szkolenia kelnerów w wiedeńskim hotelu Hilton. W 1984 roku, po odbyciu służby wojskowej i przepracowaniu kilku lat w zawodzie kelnera, na prośbę ojca przeniósł się do Wiener Stadtwerke, spółki transportu publicznego, z siedzibą w Wiedniu. Jego ojciec chciał, aby rozpoczął karierę w służbie publicznej. Dziesięć lat później, w roku 1994, Sedlacek odkrył żeglarstwo i był przekonany, że ten sport stanowi nie tylko hobby, ale i jego powołanie. Od tego momentu robił wszystko, aby stać się profesjonalnym żeglarzem.
W ciągu czterech lat zaplanował i przygotował pierwszy solowy rejs dookoła świata na 8-metrowej łodzi. Tę historię opisał w swojej książce „Granice”, która opowiada o blisko 2 latach życia Norberta podczas samotnej wyprawy, która rozpoczęła się i zakończyła we włoskim porcie Grado.
Po tym sukcesie Sedlacek zaczął marzyć o nowym wyzwaniu – ICELIMIT. Pod tą nazwą kryje się samotna wyprawa dookoła Antarktydy, z Cape Town do Cape Town. Aby zrealizować ten projekt, Norbert Sedlacek spędził prawie 2 lata w stoczni Caen Garcia specjalizującej się w konstrukcjach z aluminium, gdzie z pomocą energicznego zespołu stworzył 54-metrową żaglówkę OASE III. W listopadzie 2000 r. przeszedł chrzest w wodach Antarktydy. Podczas 93 niezwykle trudnych dni, w niebezpiecznym oceanie pełnym gór lodowych, stanął w obliczu wielu ekstremalnych sytuacji. Przedstawił tę przygodę w swojej książce „Projekt ICELIMIT”. Sedlacek osiągnął swój cel, a wyprawa zakończyła się sukcesem. Podczas trasy zrealizował także swój pierwszy film „ICELIMIT”.
3991_Już w trakcie tej ekstremalnej przygody zaczął marzyć o wyścigu Vendée Globe. Następnym celem było zatem wystartowanie na jachcie IMOCA Open 60 w najbardziej prestiżowym wyścigu żeglarzy solo. Zaczął przygotować się do uczestnictwa w Vendée Globe 2004.
To było prawie nierealne, aby przygotować się do takiego dużego projektu w krótkim czasie. Aby zrealizować tak ambitny cel, Sedlacek użył wszystkich swoich umiejętności i całej energii, aby odnieść sukces. Ma niesamowitą zdolność uczenia się i przystosowania, cechuje wyjątkową wytrwałością i odwagą, zdolność do angażowania ludzi, motywowania oraz, przede wszystkim, pozostaje nieuleczalnym optymistą.
Norbert był gotowy do Vendée Globe 2004. Wcześniej, podczas angielskiego Transat, kwalifikatora dla Vendée Globe, znalazł się w rankingu na 10 pozycji. To doskonały wynik i bardzo motywujący do wyjazdu na Vendée Globe. Niestety Norbert musiał przerwać Vendée Globe 2004 po 7000 milach wyścigu z powodu poważnego problemu technicznego. System kontroli stępki został uszkodzony. Norbert znalazł się daleko na zachód od Cape Town, na środku południowego Atlantyku, w bardzo burzliwych warunkach. Walczył z łodzią przez 7 dni, płynąc z kilem, który mógł stracić w dowolnym momencie. W końcu dotarł do Cape Town i wrócił do Austrii.
3991_Trzy miesiące później, w lutym 2005 r., Sedlacek postanowili ponownie spróbować sił w wyścigu. Chciał zdobyć „Everest” morza i znów być członkiem mitycznego wyścigu Vendée Globe. Powrót do Les Sables d’Olonne był jego obsesją przez następne 4 lata.
W roku 2008 Norbert odnowił swoją trzynastoletnią łódź – Brother, którą nazwał „Nauticsport Kapsch”. Na Norberta czekało wielkie wyzwanie. Nikt nie wierzył w Sedlacka podczas tej wyprawy kończącej się w Les Sables d’Olonne. Był to wyścig taktyczny i trudny w aspekcie fizycznym. Łódź wymagała dużo siły przy manewrowaniu w ekstremalnych warunkach. Po 126 dniach na morzu, Norbert Sedlacek jednak przekroczył linię mety w Les Sables d’Olonne. Wyścig, w którym wystartowało 30 uczestników, ukończył jako 11. Pełen sukces, zrealizowane marzenia, wyniki sportowe osiągnięte… Norbert był szczęśliwy.
W styczniu 2012 roku, w 50-te urodziny, Norbert Sedlacek połączył swoje doświadczenia i wyobraźnię, aby stworzyć nową firmę i podjąć kolejne wyzwanie: Proof Of Principle 2016. Historia toczy się dalej, jednak z nowym wyzwaniem i celem na horyzoncie.
3991_Proof of Principle to pierwszy na świecie projekt, który zakłada pokonanie Północnego Atlantyku w szesnastostopowej łodzi, płynąc bez przerwy i bez pomocy ze wschodu na zachód południową trasą, a następnie wracając z zachodu na wschód trasą północną.
Źródło: http://www.open16.com