Rapier 550 – katamaran z zewnątrz, jacht motorowy wewnątrz

0
1012
Rapier 550, tegoroczna nowinka, został zbudowany przez angielską stocznię Broadblue we współpracy z Dazcat Designs w Milbrook w Kornwalii. Stocznia starała się stworzyć rewolucyjny jacht łączący tradycyjną konstrukcję oraz nowoczesny design i faktycznie jej się to udało. 

 

Rapier 550 jest prawie 17-metrowym katamaranem, który z powodzeniem może być obsługiwany przez jedną osobę, wygodnie siedzącą w skórzanym fotelu. Wszystkie parametry nautyczne są wyświetlane u stopy masztu, który znajduje się w przedniej części salonu połączonego z kokpitem. Panel sterowania zaskakuje futurystycznym designem, z kolei kabiny, łazienki, kuchnia i jadalnia odzwierciedlają estetyczne kanony dawnej Anglii.

Żagle, fały, olinowanie – wszystko jest sterowane elektronicznie. Kapitan będzie mógł ustawić wszystkie żagle, jakie tylko chce, za pomocą kilku przycisków znajdujących się na panelu sterowania. Wygląda to trochę jak na jachcie Wally z tą różnica, że tutaj wszystko odbywa się wewnątrz jachtu, skąd nie słychać szumu wiatru itd. Z założenia Rapier 550 ma przemieszczać się pomiędzy 8 a 20 węzłów, ze średnią prędkością 15 węzłów. Silnik to diesel, 2 x 40 KM.

Ciekawostką jest to, że dach jachtu jest otwierany, dzięki czemu kiedy tylko chcemy, możemy całkowicie odsłonić pokład i korzystać ze słońca. Dodatkowo na jachcie znajduje się klimatyzacja i ogrzewanie, co daje komfort w każdych warunkach pogodowych.

Szczegółowa specyfikacja jachtu wraz z danymi technicznymi znajduje się  tu.  

Więcej na: http://www.broadblue.com/

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.solovela.net 

Komentarze