„Mam jacht. Zakupy, naprawy, przebudowy”

0
1150

           Miesiąc luty obfituje w nowości i wznowienia wydawnicze. Na początek była książka „Manewrowanie jachtem żaglowym + CD” Marka Berkowskiego później „Sternik jachtowy i ISSA, podstawowy podręcznik żeglarstwa morskiego” Piotra Lewandowskiego a teraz mamy bardzo ciekawą i potrzebną na rynku żeglarskim książkę „Mam jacht. Zakupy, naprawy, przebudowy” Macieja Roszkowskiego. Sam tytuł zdradza o czym jest ta publikacja. Poradnik adresowany jest do wszystkich tych, którzy żeglują na własnych jachtach czy jachtach pożyczonych, dla wszystkich tych którzy marzą o posiadaniu własnej jednostki. Autor pragnie przekazać czytelnikowi kompletną wiedzę praktyczną, o wszystkim tym co armator-właściciel wiedzieć powinien na temat budowy jachtu jego eksploatacji oraz niezbędnych zabiegów konserwacyjnych i napraw.

            Bardzo ciekawa jest struktura książki, zaczyna się ona od rozważań na temat zakupu jachtu i dokonania wyboru jednostki odpowiadającej naszym potrzebom. Następnie mamy opisane utrzymanie jachtów z drewna (bardzo rozbudowana część książki), następnie jachty laminatowe poprzez jachty metalowe do jachtów siatkobetonowych. Dalej dowiadujemy się jak wybrać i utrzymać osprzęt jachtowy; jak zająć się jednostką po sezonie. Jak zabrać się do przebudowy czy adaptacji jachtu. Całość wieńczy słowniczek, bardzo przydatny gdyż autor używa języka fachowego.
            Książka jest bogato ilustrowana,  ponad 100 rysunków i zdjęć. Okładka twarda i foliowana pozwoli na używanie książki nawet w warunkach bojowych przy pracach w hangarze. Mam jednak jedno małe „ale” do książki: nie za bardzo znam się na sprawach remontowych lecz w oczy rzuciła mi się informacja o stopniach żeglarskich i wymaganiach egzaminacyjnych obowiązujących w Polsce. Puki co, od 15 października 2012 egzaminowanie nie jest możliwe z uwagi na brak rozporządzenia Ministra, które byłoby w mocy. Wydając książkę w 2013 może warto było chwilę poczekać i umieścić aktualne informacje lub pominąć cały ten rozdział.

            Gratulacje dla wydawnictwa Alma-Press książka „Mam jacht. Zakupy, naprawy, przebudowy” jest już 142 publikacją w serii „Książki dla żeglarzy”. Z niecierpliwością czekamy na następne.

 

Książka jest dostępna w http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=4&id_prod=408 

Katarzyna Koj

 

Źródło: http://www.ksiegarniamorska.pl

Komentarze