„Mądry żeglarz po szkodzie. Wypadki i awarie polskich jachtów”

0
1036

            Jesienią na rynku wydawniczym pokazało się dużo nowości, dzisiaj może słów kilka o książce „Mądry żeglarz po szkodzie. Wypadki i awarie polskich jachtów”. Autorem książki jest kpt. Władysław Dąbrowski, a sam tytuł bardzo dużo mówi nam o samej pozycji. Jest to drugie wydanie, uzupełnione o niedawne wypadki i awarie polskich jachtów.

            Bardzo się cieszę, że ta książka ponownie się ukazała. Zostały w niej opisane wypadki polskich jachtów, jakie wydarzyły się na przestrzeni ostatnich 70 lat. Zapewne nie są to wszystkie wypadki jakie miały miejsce, przwecież nie o wszystkich znajdziemy informację. Jednak te które są opisane, zostały opatrzone orzeczeniami izb morskich jak i subiektywną ocenę autora Jest to na pewno świetny materiał do przemyśleń i wyciągania wniosków pozwalających na uniknięcie własnych błędów w żegludze. Jak twierdzi bowiem kpt. Władysław Dąbrowski – należy się uczyć na błędach, najlepiej oczywiście na błędach cudzych…

            Miejmy nadzieję, że dzięki tej książce aktualne pozostanie przysłowie: „mądry Polak (w tym przypadku żeglarz) po szkodzie”, a nie dokonana przez Mikołaja Reya jego trawestacja, że „i przed szkodą i po szkodzie głupi”.

Katarzyna Koj 

Komentarze