M/S Marco-Polo wraca na turystyczne szlaki

0
513

W dniu 26 kwietnia 2013 roku przy pomocy pływającego dźwigu „Maja”, został zwodowany należący do francuskiego armatora La Compagnie du Nouveau Monde, statek wycieczkowy „MARCO POLO”. Statek wyremontowany przez firmę ACTIV Sp. z o.o., po przeprowadzeniu niezbędnych prób i ostatecznych odbiorów, za kilka dni popłynie do Francji, aby już od maja przewozić pasażerów na trasach wycieczkowych, po rzece Garonna niedaleko miasta Bordeaux.

Oferta firmy ACTIV Sp. z o.o. pokonała propozycje innych zachodnich firm i to właśnie firmie z Pszczółek koło Gdańska, francuski armator powierzył remont, tego zbudowanego w latach 60-tych, XX wieku w niemieckiej stoczni Krögerwerft, statku. Dla tego prawie 34-ro metrowego statku wycieczkowego, który pływając przez 52 lata pod banderą niemiecką, przewoził pasażerów po wodach przybrzeżnych Niemiec, był to praktycznie pierwszy, tak duży remont.

Nowy armator jednostki postawił przed firmą ACTIV spore zadania. Na podstawie zaleceń francuskiego Towarzystwa Klasyfikacyjnego Bureau Veritas, w kadłubie „MARCO POLO” zostały wymienione blachy poszycia, a cały kadłub został wypiaskowany i pomalowany w kolorystyce nowego właściciela.

Również interior jednostki uległ znacznym przeobrażeniom . W części pasażerskiej zostały położone nowe dekoracyjne podłogi. Oryginalne, teakowe elementy mebli zostały odświeżone i nabrały nowego blasku. Kompleksową renowację przeszedł także pokład z drewna teakowego. Ze względu na planowane wykorzystanie statku w rejsach po rzece, wykonano nową aranżację pokładu górnego, likwidując ścianki stalowe, a pasażerowie będą mogli teraz podziwiać krajobrazy Garonny przez szklane balustrady. Dla potrzeb lepszego ruchu pasażerów przy wsiadaniu i wysiadaniu, zamontowano dodatkowe nowe podwójne drzwi zewnętrzne. Przebudowano także kuchnię dostosowując jej charakter do nowych potrzeb. Dla podwyższenia standardów bezpieczeństwa żeglugi po wodach Garonny, armator podjął decyzję o montażu dodatkowego zestawu napędowego z nowym silnikiem linią wału i śrubą. 

Źródło: Activ Sp z o.o.
Zdjęcia: Adam Kiełsznia

 

 

Komentarze