Konsultacje – zapowietrzenia układu paliwowego

0
910

Za zgodą Jerzego Kullińskiego

1. Pytanie: na czym polega zapowietrzenie układu, dlaczego pompa nie może przepchnąć sama powietrza? Pozdrawiam, Adam Łosek
2. Odpowiedź: zazwyczaj pęcherz tworzy się w przewodach wysokiego ciśnienia (między pompą, a wtryskiwaczem). Stanowi on sprężystą poduszeczkę, która nie pozwala pokonać oporu sprężyny wtryskiwacza. Jeżeli jednak wtryskiwacz jest zużyty, to po dłuższym czasie przez nieszczelność czopika powietrze zostanie wypchnięte i silnik podejmie swoją pracę. Ale potrzebne są wysokie obroty – zwykle nie starcza pojemności akumulatora, aby samorzutnie odpowietrzyć silnik. Lepiej jest zluzować odpowiednie śruby i zakrętki. Warto tę operację przećwiczyć przed wyjściem w morze. Dostęp do osad wtryskiwaczy może być mocno niewygodny – może warto zawczasu przygotować sobie krótki klucz (zazwyczaj 17, 19 lub 21) ucięty tak, aby dał się obrócić.
.
1. Pytanie: po co wlewać olej i te inne paskudztwa do kolektora (w szczególności ropę), jeżeli wtryskiwacze podają paliwo? Ahoj! T. Żurawski, skrytoczytacz SSI
2. Odp: lotne związki z lakieru do włosów lub nabłyszczacza do desek rozdzielczych powodują, że zapłon występuje przy niższym ciśnieniu w cylindrze. Przy słabym akumulatorze trudno jest wytworzyć wysokie ciśnienie sprężania. Olej wcieka między tłok a ścianki cylindra dobrze je uszczelniając – nawet gdy pierścienie są popękane po przegrzaniu, a gładź porysowana ich ostrymi krawędziami. Gdy silnik się uruchomi, tłok się rozszerzy i będzie lepiej. Taki silnik nie rozwinie nominalnej mocy, będzie dymił na niebiesko, ale będzie pracował jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lub kilkaset godzin. Na korzyść będzie działał odkładający się nagar na resztkach pierścieni. TO JEST JEDNAK PRACA W TRYBIE AWARYJNYM. Jeżeli jednak będziecie eksploatować dłużej taki silnik – jego remont kapitalny stanie się nieopłacalny . Pamiętajcie, że silnik z popękanymi pierścieniami bierze olej – musicie rygorystycznie kontrolować jego stan. 
.
1. Pytanie: czy te rozgrzane łyżeczki wkładane do kolektora służą jakoś do wyjmowania szmaty, o której Pan pisał? (Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji)
2. Odp: Nie. Pełnią funkcję analogiczną do świec żarowych. Łyżeczki złożone w pakiet tworzą lamelę, która bardzo skutecznie oddaje ciepło zasysanemu powietrzu – to bardzo ułatwia rozruch
.
1. Pytanie: czy filtr w którym wytrąciła się parafina, można przywrócić do życia wkładając go do wrzątku? Adam Łosek
2. Odp: Powszechna opinia właścicieli starych Mercedesów jest, że nie – ale sam nie próbowałem.
.
1. Pytanie: w rejsie zostaliśmy bez ciepłych posiłków z powodu awarii kuchenki, a koszt nowej kupionej w Norwegii zakończyłby nasz rejs. Czy w warunkach rejsowych można zrobić jakąś prostą i bezpieczną kuchenkę? Amir Tchórzewski, Sagita.
2. Odp: Oczywiście. Wysokiej wydajności cieplnej, a jednocześnie bardzo bezpiecznej. Z puszki od piwa lub coli. Potrzebna będzie jeszcze wata lub podarta koszula i jakiś łatwopalny płyn. W następną niedzielę spróbuje zrobić taką maszynkę i sfotografuje ją krok po kroku. 
.
Pozdrawiam cały Klan SSI.
Tadeusz Lis
 
www.kulinski.navsim.pl 

Komentarze