Kanał Kiloński – nihil novi

0
1390
Jeden z Czytelników SSI zwrócił się do mnie z licznymi pytaniami w sprawie Kanału Kilońskiego, którym już w czerwcu planuje dostać sie na Morze Północne. Pytań było tyle, ze się zniecierpliwiłem – a locyjkę „Przedsionek Morza Północnego” masz ? Trafiłem fatalnie – nie ma  i co gorzej (dla mnie) nic o niej nie słyszał. I wtedy koleny raz zdałem sobie sprawę z nieubłaganego upływu czasu. Po prostu – w żeglarskie całkiem dorosłe życie wchodzi pokolenie moich wnucząt. A skoro tak – to może tu warto przypomnieć  locyjkę z 1999 roku. Wypada jednak uprzedzić – od tego czasu to i owo w Kanale Kilońskim (NOK) mogło się zmienić. Choćby system pobierania opłat kanałowych. No bo skoro gdy wybieram się PolskimBusem do Warszawy, to nie tylko komputerowo dokonuje rezerwacji, uiszczam opłatę, ale nawet na domowej drukarce drukuję sobie bilet. Mało tego – przede mną w drzwiach autobusu stoi gimnazjalistka – pokazuje stewardessie wyswietkacz swego smartphonu i też jest OK.
Podejrzewam jednak (tu miejsce do popisu dla Komentatorów – Bywalców), że wszystkie ważne dla żeglugi obiekty oraz postanowienia regulaminu są jakie były.
We wspomnianej locyjce znajdziecie dośc szczegółowy opis Kanału, planiki „wejścia” i „wyjścia”, miejsc gdzie można stanąc na popas, instrukcje jak się w Kanale zachowywać, jak ustawiać się w śluzach, jak nie obic burt o tratwy i dlaczego na nich tak łatwo fiknąc koziołka, czego nie wolno, czego nie wypada. Dowiecie się jak długo trwa pora dzienna między Holtenau i Brunsbittel, dlaczego warto zawinąc do Rendsburga. W ksiązeczce znajdziecie takze porady jak podczas silnego prądu na Łabie zejśc z kotwicowiska, aby sprawnie wejść do śluzy. Są tam też obrazowe wykresy kiedy i dokąd i jak prędko woda płynie
 

obraz nr 1

W śłuzie  Brunsbuttel (Wiesiek Woźniak i Janek Andruch w kamizelkach)

.

obraz nr 2

Śluzy Holtenau. Jeziorko Flemhuder – dogodne miejsce nocowania w drodze powrotnej.

obraz nr 3

Śluzy Holtenau

.

obraz nr 4

Śluzy Brunsbuttel. Zwróćcie uwagę na kotwicowisko na Łabie

.

obraz nr 5

Śluzy Brunsbuttel

.

obraz nr 6

Nie wolno zlekceważyć okazji wizyty w Rendsburgu

.

obraz nr 7

.

obraz nr 8

.

Nie wyważajmy drzwi otwartych. Najwyzej przesmarujcie skrzypiace zawiasy.
Książeczka obejmuje tez problemy związane z pływami, jak sprawnie dotrzeć do Hamburga, w którym miejscu najwygodniej przeciąc nurt rzeki, aby wejść do Cuixhaven. Jest tam też o żegludze  na Helgoland, do Bremenhaven, Wilhelmshaven. To wszystko było testowane i zostało dla Was zachowane. Nic tylko sprawdzać co się zmieniło i … koniecznie o tym napisac do SSI.
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge   
 

Komentarze