Sprawdzona i solidna konstrukcję firmy Hobie Cat – Hobie 18 Formula. Model ten produkowany na europejski rynek we Francji różni się od amerykańskiego pierwowzoru paroma modyfikacjami nadającymi tej jednostce klar regatowy.
Kadłuby
Pływaki katamaranu team.klimatyzacja.pl długości 5,5m zostały wykonane z wysokiej jakości laminatu epoksydowego w technologii przekładkowej wzmacnianego włóknem węglowym. Dzięki specjalnej przekładce wykonanej z wytrzymałej pianki typu „airex” rozdzielającej dwie warstwy laminatu uzyskuje się dużą sztywność nie zwiększając niepotrzebnie wagi katamaranu. Sprawia to że Hobie 18 jest nie tylko szybki, ale również bardzo wytrzymały.
Żagle
Wykonane z mylaru. Powierzchnia żagli na katamaranie team.klimatyzacja.pl dochodzi do 46 m^2. Jest to ponad dwa razy więcej niż nosi znana wszystkim „Omega”. Dzięki małej wadze własnej (180 kg) katamarany F18 mogą osiągać zawrotne prędkości sięgające 20 węzłów – czyli około 35 km/h.
Maszt (9,5m)
Na katamaranach klasy F18 jest aluminiową wyprofilowaną owiewką, mogącą obracać się wokół własnej osi. Zawsze zwrócony pod optymalnym kątem do wiatru przestał już być „złem koniecznym” jako, że nieopływowy kształt przed żaglem (nieobrotowy maszt) ma negatywny wpływ na generowanie siły nośnej.
Do regulowania kąta natarcia masztu służy tak zwana rotacja.
Dzięki wcześniej wspomnianemu systemowi gięcia możliwe jest wypłaszczenie żagla co ma wpływ na zmniejszenie siły przechylającej powstającej na żaglu. Ugięcie masztu reguluje się napięciem want, sztagu oraz regulacją cunninghamu grota (napinacz liku przedniego) .
Maszt wypełniony jest wewnątrz specjalną pianką dzięki czemu utrzymuje się na wodzie. Zapobiega to wywrotce katamaranu do góry nogami.
Podwięzi trapezowe / skrzydła
Katamarany klasy F18 jak większość nowoczesnych jednostek regatowych są potężnie przeżaglowane, czyli niosą za dużą powierzchnię żagla, aby można było wygodnie żeglować. Większa siła napędzająca idzie w parze ze zwiększeniem siły przechylającej, która jeżeli nie jest zrównoważona powoduje wywrotkę katamaranu. Przy założeniu, że największe prędkości na katamaranie uzyskuje się przy wynurzeniu jednego pływaka z wody załoga musi cały czas regulować przechył jachtu. Jest to możliwe dzięki podwięziom trapezowym. Załoga wisi za burtą na specjalnych szelkach – trapezach. Dzięki temu wysuwa swój ciężar poza obrys pokładu zwiększając siłę prostującą. Jest to tak na prawdę stałe miejsce pobytu podczas pływania. Pokład pomiędzy pływakami służy tylko do przejścia z jednej burty na drugą przy zwrotach. Pływając na trapezie ma się wrażenie, że leci się nad wodą. Daje to niesamowite poczucie wolności.
Trapezy nie są przeznaczone jednak do pokonywania większych odległości. Nawet przy używaniu wysokiej klasy sprzętu przy dłuższym ich używaniu pojawiają się obtarcia i dyskomfort. W celu pokonywania większych dystansów katamaran team.klimatyzacja.pl jest wyposażony w demontowane skrzydła umożliwiające skuteczne balastowanie. Konstrukcja skrzydeł opiera się na aluminiowej lekkiej ramie mocowanej do belek łączących pływaki, obciągniętej siatką do siedzenia. Załoga może siadać dalej lub bliżej burty regulując tym samym siłę prostującą.