Odcinek 1
W ciągu kilku godzin załogi na Heatha Condor i ADC AccuTrac były zajęte przy maszynach do szycia łatając spinakery, które przepaliły się podczas ceremonii otwarcia. Dla jachtu Flyer mogło skończyć się gorzej. Pewnej nocy, wkrótce po rozpoczęciu, został zmuszony do wykonania manewru uniku, kiedy na drodze pojawił się mały, nieoświetlony statek.
Za to reszta tego etapu minęła całkiem spokojnie, Flyer pokonał 200-tu milowy obszar bezwietrzny w dwa dni, podczas gdy reszta floty borykała się z uszkodzeniami i koniecznością napraw.
Po około 20 dniach wyścigu flota napotkała silne wiatry, a na Heatha Condor sytuacja stała się krytyczna. Z rozdzierającym uszy trzaskiem nowy maszt z włókna węglowego odłamał się tuż nad salingiem. „Przez chwilę cała załoga była oszołomiona.” – wspomina w swojej książce Knox-Johnston. – „Jak wartownicy wpadli na pokład, aby zobaczyć co się dzieje, po prostu patrzyli z niedowierzaniem na bałagan, póki nie zrozumieli, co to oznaczało. Cała ciężka praca, aby zakończyć łódź na czas, została zrujnowana w jednej chwili. Nie było żadnych szans, aby dostali się do Cape Town jako pierwsi. Prawdopodobnie nie było też szans, na kontynuację wyścigu.”
Nikt nie został ranny, ale Heatha Condor wycofał się z tego etapu i skierował prosto do najbliższego portu, Monrovia, około 400 mil na zachodnim wybrzeżu Afryki. Spędzili 10 dni wymieniając maszt z włókna węglowego na aluminiowy i kosztując lokalne jedzenie, które po dwóch dniach po powrocie na tor wyścigowy dało o sobie znać: niemal każdy członek załogi walczył z makabrycznym zatruciem pokarmowym.
Na Japy-Hermes również nie obyło się bez incydentów. Francuski jacht został zmuszony do zatrzymania się w Recife w Brazylii, ponieważ członek załogi potrzebował pilnej pomocy medycznej – odezwały się kamienie nerkowe.
Po ucieczce z dobrą przewagą, Flyer dotarł do portu Cape Town wygrywając ten etap wyścigu. Zaledwie dwie godziny za nim, po 38 dniach wyścigu, pojawił się King’s Legend. Sześć dni później, 12 łodzi bezpiecznie zawinęło do Royal Cape Yacht Club.
Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: www.volvooceanrace.com
Historia Volvo Ocean Race: Whitbread 1977/1978
Odcinek 4: Pierwsza edycja Whitbread – Z Rio de Janeiro do Portsmouth
Odcinek 3: Pierwsza edycja Whitbread – Z Sydney do Rio de Janeiro
Odcinek 2: Pierwsza edycja Whitbread – z Cape Town do Sydney
Odcinek 1: Pierwsza edycja Whitbread – z Portsmouth do Cape Town
Pierwszy wyścig Whitbread 1973/1974