Historia Volvo Ocean Race: Pierwsza edycja Whitbread – z Portsmouth do Cape Town

0
646

Odcinek 1, z Portsmouth do Cape Town, od początku dał się we znaki zawodnikom. Great Britain II trafiła na burzę w nocy, zaledwie po kilku dniach od opuszczenia Portsmouth. Wtedy to Bernie Hosking wypadł za burtę, ale po szaleńczym poszukiwaniu został odnaleziony i wciągnięty z powrotem na pokład. Jego kondycja była dobra, więc podano tylko napoje rozgrzewające dla ocieplenia wyziębionego organizmu.

Również inni borykali się z problemami. W pośpiechu, aby Burton Cutter był gotowy do wyścigu na czas, nie połączono rur wylotowych do toalety i odór stał się nie do zniesienia, gdyż ścieki trafiały bezpośrednio do zęzy. Jednak najgorszy los spotkał Erica Tabarlego na Pen Duick VI, który stracił maszt w Whitbread Race. Nie było możliwości naprawy, zabrano więc załogę do Rio de Janeiro, około 1200 kilometrów na południowy wschód. Do czasu, kiedy dotarli na miejsce, nowy maszt został przysłany z Francji, a po ponownym zamontowaniu Pen Duick VI wyruszył przez Atlantyk po raz kolejny, zjawiając się na miejscu dwa dni przed ponownym startem.

Śledzenie poczynań jachtów było dość trudne. Wszystkie poruszały się określając pozycję przy pomocy sekstantu i podawały ją przez radio raz na tydzień. „Większość czasu, nie wiedzieliśmy, gdzie byliśmy” – przyznał Ainslie, kapitan Second Life. – „Odczyty za pomocą naszych instrumentów dawały nam z grubsza pojęcie, ale dopiero, gdy znajdowaliśmy się 50 mil od wybrzeża, co nie zdarzało się często, mogliśmy ustalić pozycję poprzez radioodbiorniki.”

Pomimo braku dokładnych urządzeń umożliwiających lokalizację było jasne, że Burton Cutter prowadził w pierwszym etapie. Ekipa Williamsa jako pierwsza przekroczyła linię mety w Cape Town, choć to Royal Navy’s Adventure, z Patrick’iem Bryans’em w roli kapitana, wygrał ogólną klasyfikację po przeliczniku, po przybyciu zaledwie trzy godziny przed Blyth’em na GBII.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.volvooceanrace.com 

 

Odcinek 2: Pierwsza edycja Whitbread – z Cape Town do Sydney

Odcinek 3: Pierwsza edycja Whitbread – Z Sydney do Rio de Janeiro

Odcinek 4: Pierwsza edycja Whitbread z Rio de Janeiro do Porthsmouth

Pierwszy wyścig Whitbread 1973-1974 

Krótka historia wyścigu

Komentarze