„EkranoYacht” – studencki projekt wybiegający w przyszłość

0
642

EkranoYacht jak zapewnia projektant ma na celu „połączenie zalet użytkowych jachtu z wygodami samolotu”.

„Ludzie zawsze myślą o nowych sposobach podróżowania, poprawiających ich mobilność. Mój projekt jest na razie jedynie „utopijną koncepcją”, ale ten nowatorski sposób patrzenia w przyszłość i odmienne myślenie, któregoś dnia może stać się rzeczywistością.”

Na etapy projektowania składały się badania rynkowe, szkice,  modele 3D, gliniane modele, aż po finalne modele 3D stworzone w programie CAD, wyjaśnia projektant. „Czuję, że projekt jest użyteczny i miły dla oka – przypomina super samochód na wodzie.”

Jaron jest studentem czwartego roku architektury na Melbourne’s Monsah University. Jego koncpcja napędzanego wodorem jachtu jest wynikiem ośmiu miesięcy pracy. Jego młodzieńczy zapał i postawa „dlaczego nie?” zaowocowały zauważeniem projektu przez media i zainteresowaniem korporacji Dysona – sponsora nagród.

Jaron przyznaje, że inspiracją do jego projektu były rysunki z czasów Zimnej Wojny przedstawiające rosyjski wynalazek, znany pod nazwą „EkranoPlan”.

„Obecnie istnieją technologie pozwalające ludziom realizować ich pomysły, które wydawały się jedynie wizjami przyszłości.”

Jego „latający jacht” oferuje efektywne podróżowanie ograniczając przy tym negatywny wpływ na środowisko, dzięki wykorzystaniu  najczystszego źródła energii we wszechświecie – wodoru.

Unikalna koncepcja, określana „efektem przypowierzchniowym”, pozwala jednostce podróżować znacznie wydajniej. Podczas gdy jacht nie porusza się z zakładaną prędkością 400 km/h, może być wykorzystywany jak normalny statek, realizując przy tym popularny ostatnio trend „życia na jachcie”.

„Podczas prac wzorowałem się na wielkiej liczbie projektów z zakresu od samochodów, po statki kosmiczne’- mówi młody projektant, który właśnie odbywa staż w siedzibie Forda w Melbourne.

Jaron szacuje, że koszt budowy latającego jachtu wyniesie około 70-100 mln dolarów. Projekt „mieszkania na jachcie” może pokonywać fale aż do 3,5m wysokości, pozostając przy tym niezwykle wygodnym i luksusowym.

Rozkład pomieszczeń zakłada dużo przestrzeni mieszkalnej i okna zapewniające dobry dopływ światła słonecznego.

Drgania zostaną ograniczone dzięki unoszeniu się jachtu na wodzie, co jednocześnie pozwoli zaoszczędzić zużycie paliwa.

Jacht będzie napędzany przez silniki elektryczne, które będą mogły być używane również we wrażliwych rejonach przybrzeżnych na całym świecie, gdzie wprowadzane są liczne obostrzenia związane z ochroną środowiska.

„Pomysł zakłada, że będzie można używać jachtu średnio przez 1000 km bez potrzeby tankowania” – mówi Jaron, dodając że projekt posiada olbrzymie powierzchnie na skrzydłach pozwalające na zamontowanie baterii słonecznych lub innych urządzeń.

Sektor morski zyskuje na popularności wśród uczestników, co roku od czasu ogłoszenia konkursu w roku 1958.

Global Design Award w 2010 został po raz pierwszy wygrana przez „domorosłego” projektanta – 24-letniego Samuela Adeloju, za innowacyjny projekt ratujący życie nazywany „Longreach”.

„Pływająca bazooka” ma szansę ocalić co roku tysiące istnień, została również doceniona przez fundatora nagrody, Sir Jamesa Dysona za „sprytne rozwiązanie bardzo poważnego problemu”.

„Longreach” wystrzela pływającą pomoc na odległość do 150m. Jest ona zrobiona z hydrofobowej pianki, która rozszerza się natychmiast po zetknięciu z wodą chroniąc jednocześnie przed przebiciem. Wyposażona jest w flary umożliwiające użycie w nocy. Longreach pozwala ofierze utrzymać się na powierzchni wody przez długi czas.

Tegoroczni absolwenci zaprezentowali projekty z bardzo różnych dziedzin – medycyny, sportu, transportu, handlu czy pomocy niepełnosprawnym, był pająko-podobny środek ochrony przeciwpożarowej wykorzystujący technologię podczerwieni i robotykę, aby wykrywać i likwidować ogień w zarodku, oraz kompaktowy system do parowego czyszczenia/suszenia przestrzeni miejskich.

Kluczowym trendem wśród finalistów z 2011 jest to, że 16% projektów stanowią systemy ratownicze i pomoc na świcie, wskazuje to na poważne zainteresowanie projektantów problemami codziennego świata i chęć wykorzystania własnych umiejętności aby pomóc rozwiązywać globalne problemy.

W 2011, Jaron ma nadzieję że zwrócenie uwagi mediów na jego projekt konkursowy pomoże zainspirować ludzi do poszukiwania alternatywnych źródeł energii i skłoni ich do myślenia „poza schematami”.

„Jestem zafascynowany projektami przemysłowymi i modelami wykorzystującymi alternatywne źródła energii. Ta nagroda stwarza mi szansę na rozwój w tym kierunku i miejmy nadzieję, zainspiruje ludzi do myślenia o nowych rozwiązaniach codziennych problemów.”

Jeśli chodzi o jego EkranoYacht, czy ma on nadzieję zobaczyć go mknącego po oceanach z zawrotną szybkością?

„Oczywiście. Myślę, że było by to naprawdę super.”

Laureaci 2011 Australian Design Award zostaną ogłoszeni 27 Maja 2011, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Piątek, 22 Lipca 2011 w Melbourne.

 

Komentarze