„Dieslowskie napędy jachtowe”

0
982
Doskonały podręcznik o jachtowych silnikach wysokoprężnych. Dzisiejsze jachty praktycznie nie mogą obejść się bez pomocniczego napędu. Porty są ciasne, a w większości z nich jest zakaz manewrowania na żaglach. Silniki dla żeglarzy kiedyś były złem koniecznym, dzisiaj stały się codziennością. Warto je poznać, a dobry skipper powinien je znać.

Rudolf Alexsander Diesel – twórca silnika wysokoprężnego – skonstruował silnik, który miał być prosty i niezawodny. Dzisiejsze silniki Diesla (nazwane tak od imienia twórcy) są bardziej skomplikowane, dodatkowo na jachtach pojawiają się układy przeniesienia napędu, zatem ciężko byłoby się uczyć o dzisiejszych silnikach od jego twórcy.

Ale tu pojawia się Krzysztof Zbierski i jego publikacja. Krzysztow Zbierski jest dr inż. w dziedzinie tłokowych silników spalinowych, pracuje na Politechnice Łódzkiej, autorem wielu publikacji na temat silników, ale jest przede wszystkim żeglarzem.

Jego książka łączy zalety prostoty przekazu, jakiej oczekują żeglarze, z dokładnymi, naukowymi informacjami dla bardziej dociekliwych. Jest to na prawdę bardzo dobre opracowanie.

Polecam książkę, uważam, że powinien ją mieć w biblioteczce każdy szanujący się skipper – kpt. Piotr Lewandowski

 

Autor: Krzysztof Zbierski

Wydawnictwo: Studio M

Źródło: http://www.morka.pl 

Komentarze