Album floty Polskiej Żeglugi Morskiej 1951-2012

0
819

Na rynku księgarskim właśnie ukazało się wyjątkowe wydawnictwo, które będzie ozdobą każdego fachowego księgozbioru dotyczącego polskiej gospodarki morskiej. Jest nim, ważący 2,5 kg album floty Polskiej Żeglugi Morskiej 1951-2012. Ma on 624 str. formatu 210×300 mm, na których prezentowanych jest blisko dwa tysiące zdjęć 410 statków eksploatowanych od 1951 r. przez tego największego polskiego armatora.

Zdecydowana większość stron poświęcona jest jednemu statkowi i składa się z krótkiej charakterystyki jego parametrów techniczno-eksploatacyjnych i historii statku, zilustrowanej 2-3 zdjęciami jego sylwetki, podczas jego postoju w porcie, kapitana, matki chrzestnej itp.

Autorami albumu są Krzysztof Gogol – rzecznik prasowy PŻM i redaktor naczelny miesięcznika „Obserwator Morski” i Bohdan Huras – długoletni inspektor klasyfikacyjnego Lloyd’s Register – kierownik tej placówki w Katowicach i dyrektor ds. inspekcji przemysłowych w Polsce, a także autor wielu publikacji na temat historii polskiej floty handlowej. Natomiast jego wydawcą jest wydawnictwo Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa z Gdyni, które kilka tygodni temu wydało również inny album Bohdana Hurasa i Franciszka Necla zatytułowany „Kutry z Wielkiej Wsi”, a dwa lata temu album floty Polskich Linii Oceanicznych 1951-2011, którego jednym z trzech autorów, obok Krzysztofa Adamczyka i Jerzego Drzemczewskiego był również Bohdan Huras.

Album floty PŻM, składa się z dwóch części: historycznej czarno-białej i współczesnej kolorowej, drukowanych na papierze kredowym, gwarantującym dobrą jakość zamieszczonych w nim zdjęć. Więcej szczegółów o albumie znaleźć można na stronie internetowej wydawnictwa: www.powr.pl (prezentowanych jest tam m.in. kilkanaście jego typowych stron).

PORTA MARE – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa

Źródło: http://morzaioceany.pl

Komentarze