Kiedy staraliśmy się uzyskać patronat miasta dla naszej wyprawy zostaliśmy poproszeni o określenie podstawy prawnej naszego projektu. Trochę się zdziwiliśmy tą prośbą. Ale pan z urzędu szybko podparł swoją prośbę twardym argumentem – „no bo przecież to tak nie można sobie wybudować łódki i pływać nią po świecie…”.
Otóż można 🙂
Generalnie w naszym kraju coraz łatwiej uprawiać żeglarstwo również morskie. Większość przepisów wywodzących się z poprzedniego ustroju została znowelizowana. Jedynym wymogiem prawnym wobec naszej jednostki był wymóg jej rejestracji w Polskim Związku Żeglarskim (o tym słów kilka w najbliższym czasie).
Obecnie obowiązujące przepisy w Polsce dotyczące żeglugi rekreacyjnej:
- jachty poniżej 15 m długości używane do rekreacji nie mają obowiązkowego wyposażenia (jest wyposażenie zalecane), nie muszą być poddawane przeglądom technicznym (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki wodnej z dn.28 lutego 2012 r. w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie)
- rejestracja jachtu w Polskim Związku Żeglarskim prowadzącym polski rejestr jachtów morskich (na podstawie Art. 23 §3 ustawy z dnia 18 września 2001 r.Kodeks morski (Dz. U. z 2001 r. nr 138 poz. 1545 z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie polskiego rejestru jachtów (Dz. U. z 2005 r. nr 6 poz. 4; 3).
- uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy (art 37a.3 Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej z późniejszymi zmianami, Dz.U. 2001 Nr 5 poz. 43). (OBECNIE BRAK JEST OBOWIĄZUJĄCEGO PRZEPISU DOTYCZĄCEGO WYMAGANYCH DOKUMENTÓW DLA POLSKICH ŻEGLARZY – jednakowoż powstające projekty tychże przepisów – Rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki wodnej – zmierzają w stronę podtrzymania powyżej zapisanej treści)
brożka i ozi
Źródło: http://www.zewoceanu.pl