By liny żyły dłużej

0
960

 

Kilometry kolorowych lin zdobią pokłady wszystkich jachtów. Ale przecież nie kupujemy ich dla ozdoby! Bez olinowania miękkiego nie da się obyć bez względu czy jesteśmy posiadaczami jachtu żaglowego czy motorowego. Co zrobić by służyły nam one dłużej?

Zaczynając od początku – przede wszystkim powinniśmy dobierać liny zgodnie z ich przeznaczeniem. Na fały lepsze będą te charakteryzujące się małą rozciągliwością, jako cumy lepiej sprawdzą się takie, które będą lekko amortyzować i będą bardziej odporne na ewentualne przetarcia. Liny zbyt cienkie czy zbyt grube nie spełnią zadania. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni jaka lina będzie idelana – powiedzmy sprzedawcy w sklepie żeglarskim jakie ma być zastosowanie liny – on z pewnością podpowie i doradzi. Nie kupujmy lin w sklepach budowalnych – są one wprawdzie znacznie tańsze niż żeglarskie, ale zdecydowanie nie nadają się do używania na pokładzie.

Przechowywanie

Liny powinno przechowywać się suche i luźne – w lekko związanych buchtach. Jeśli lina nie musi być napięta – powinniśmy ją po użyciu luzować (np. fały bramy masztu na śródlądowych jednostkach czy obciągacze bomu). Promienie UV skracają czas ich życia – jeśli macie możliwość chowajcie je przed słońcem w czasie dłuższego postoju.
obraz nr 1

W naszym klimacie zaleca się również by liny nie zostawały na zimę wystawione bezpośrednio na działanie warunków atmosferycznych – jeśli mamy taką możliwość przechowujmy je w miejscu o dobrej wentylacji i bez dużych różnic temperatur.

Użytkowanie

Liny nie lubią być nadmiernie zginane czy wręcz łamane. Ich grubość powinna być dobrana do zadania jakie mają wykonywać. Jeśli konieczne jest prowadzeni liny przez bloczek wybierzmy go z głową – tak by nie był zbyt mały w stosunku do średnicy zastosowanej liny i nie niszczył jej oplotu. Największe zużycie pojawia się w miejscach gdzie liny pracują na bloczkach, półkluzach oraz knagach. Dobrym nawykiem jest przesuwanie i obracanie liny co jakiś czas, by nie pracowała stale w tym samym miejscu. Ponadto pamiętajmy, by unikać kontaktu lin z substancjami chemicznymi jak na przykłąd środki na rdzę czy inne mocne detergenty.

Po czym poznać że to koniec?

Jest kilka znaków które wskazują nam, że daną linę powinniśmy wymienić na nową. Nie zwlekajmy z tym, bo w przypdaku lin też działa prawo Murphiego – lina pęknie w najmniej oczekiwanym momencie.

Na zużycie/zestarzenie się liny wskazują:

  • kruszenie się liny
  • jej sztywność i szorstkość, mogą również tworzyć się stwardniałe fragmenty
  • uszkodzenia oplotu lub rdzenia
  • odcinkowe spłaszczenia liny
  • „przepalone” fragmenty 

 

 

Komentarze