Żeglarstwo stało się wizytówką Dziwnowa

0
516
Do przybycia na oficjalne otwarcie drugiej już otwieranej w tym roku w Dziwnowie przystani jachtowej kpt. Zbigniew Andruszkiewicz – projektant obu obiektów zachęcał kolegów klubowych już na październikowym spotkaniu Klubu Kapitanów Jachtowych. Oficjalne zaproszenie od Grzegorza Jóźwiaka – burmistrza Dziwnowa wpłynęło później również na ręce prezesa KKJ, kpt. Mieczysława Lewickiego. Ponieważ rok wcześniej mieliśmy okazję uczestniczenia w oficjalnym otwarciu zaprojektowanego również przez Zbyszka portu jachtowego w Kołobrzegu, chętnie wybraliśmy się także do Dziwnowa.
 
Według zgodnych opinii wielu osób, w tym doświadczonych żeglarzy, jest to marina wyjątkowo ciekawa architektonicznie, dzięki owalnemu kształtowi nabrzeży tworząca klimat sprzyjający integrowaniu się żeglarzy odwiedzających tą przystań , zapewniając 60 jachtom o długości do 12 m bezpieczne i komfortowe warunki postoju. Wraz z otwartą w lipcu sezonową przystanią jachtową przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, w Dziwnowie w tym roku przybyło w sumie przynajmniej 90 miejsc postojowych dla jachtów. Z uwagi na swe usytuowanie w odległości zaledwie 17 mil morskich od Świnoujścia, na styku morza z Zalewem Kamieńskim, niewątpliwie będzie port bardzo chętnie odwiedzany przez polskie i zagraniczne jachty, idealny dla organizowania imprez żeglarskich. To pierwsze wrażenie wyniesione z uczestnictwa w dniu 8 listopada 2013 roku w uroczystości oficjalnego otwarcia nowo zbudowanej mariny w porcie Dziwnów.
 
Uroczystość ta zorganizowana została w dziesięciolecie uzyskania przez Dziwnów praw miejskich. Przybyło na nią wielu mieszkańców miasta, zjechali samorządowcy z sąsiednich miast i gmin, szefowie organizacji, instytucji i przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę mariny, dyrektorzy Urzędu Morskiego w Szczecinie… Rozpoczęła się, zaraz po przybyciu spóźnionego o ponad pół godziny wicemarszałka Andrzeja Jakubowskiego, wręczeniem burmistrzowi Dziwnowa symbolicznego klucza do mariny przez przybyłych na motorówce, od strony rzeki, Neptuna z Prozerpiną.
 
Po powitaniu przez burmistrza wszystkich gości nastąpiło tradycyjne przecięcie wstęgi, symbolizujące otwarcie mariny. Dokonali tego: Zbigniew Jagniątkowski – wiceprezes ZOZŻ, inicjator budowy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, reprezentujący również Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Andrzej Jakubowski wicemarszałek województwa, Grzegorz Jóźwiak – burmistrz Dziwnowa, Joanna Piwińska – przewodnicząca Rady Miasta Dziwnów, Zbigniew Zalewski- prezes ZOZŻ, Adam Dzik – właściciel firmy Hydrobud oraz Zbigniew Andruszkiewicz – autor projektów obu dziwnowskich przystani jachtowych.
Następnie ks. Proboszcz Karol Wilczyński dokonał uroczystego poświęcenia przystani.
 
W trakcie spotkania w pawilonie przystaniowym z zaproszonymi gośćmi burmistrz Jóźwiak poinformował, że koszt obu inwestycji, zrealizowanych w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, a dofinansowanych ze środków unijnych, wyniósł ponad 10 mln zł. Budowa otwieranej właśnie mariny, wymagająca m.in wykopania w lądzie na brzegu Dziwny sporego basenu jachtowego, budowy nabrzeży, postawienia obiektów kubaturowych, zagospodarowania terenu, utworzenia na nim miejsc parkingowych i wykonania całej pozostałej małej architektury, rozpoczęła się zaledwie przed siedmiu miesiącami, na początku kwietnia br. Tak rekordowe tempo realizacji inwestycji – podkreślił – to w znacznej mierze zasługa wykonawcy – firmy PHU Hydrobud z Ustronia Morskiego oraz rzetelnie wykonanego projektu przez Pracownię Architektoniczną Zbigniewa Andruszkiewicza. Zabierający także głos w trakcie tej części spotkania prezes Zbigniew Zalewski przypomniał, że otwierana marina jest szesnastą przystanią utworzoną w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – projektu budowy oraz modernizacji 21 portów jachtowych, podjętego z inicjatywy samych żeglarzy. Władzom samorządowym Dziwnowa pogratulował determinacji wykazanej w trakcie przygotowywania, a następnie realizowania inwestycji, a projektantowi i wykonawcy mariny serdecznie podziękował za ich pracę.
 
Osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania mariny, otrzymały z rąk burmistrza miasta pamiątkowe plakiety, zaś wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na eleganckie przyjęcie przygotowane w namiocie ustawionym na nabrzeżu.
 
Już w samochodzie, w drodze powrotnej do Szczecina, w trakcie koleżeńskiej rozmowy z kapitanami: Jerzym Domańskim, Mieczysławem Lewickim i Zdzisławem Kilarskim zgodnie stwierdziliśmy, że uczestniczyliśmy w szczególnym sympatycznym wydarzeniu. Cieszy nie tylko fakt powstania kolejnej pięknej mariny, ale także przybycie na uroczystość jej otwarcia wielu znanych żeglarzy ze Szczecina oraz innych miejscowości. To kolejny dowód, że zaprojektowana przez naszego kolegę klubowego marina już zaczęła integrować środowisko żeglarskie.
O tym, jak tam było i kogo spotkaliśmy, świadczą poniższe zdjęcia.
 
Zygmunt Kowalski
Fot. Zygmunt Kowalski i Zdzisław Kilarski
 
Polecamy również:
 

Komentarze