Żeglarska wystawa w żeglarskim mieście

0
499

W Szczecinie niejedna żeglarska impreza miała miejsce, a już w lipcu br. do miasta zawita żeglarska wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach”.

Organizowana już drugi rok z rzędu wystawa z cyklu „Biało-czerwona” pokazuje, że Polacy niejedno wyjątkowe osiągnięcie mają na swoim koncie. Pod biało-czerwoną Polacy przemierzają oceany, morza, wspinają się na najwyższe szczyty, docierają do najodleglejszych zakątków Ziemi. W promowanie dokonań naszych Rodaków, włączył się Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął honorowym patronatem wystawę, poświęconą w tym roku osiągnięciom polskichżeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod polską banderą, stądtytułekspozycji „Biało-czerwona na morzach i oceanach”.

A tych polskich osiągnięć jest naprawdę sporo. To Polak jako pierwszy na świecie przepłynął samotnie ocean na szalupie ratunkowej. Pierwszą kobietą w historii żeglarstwa, która samotnie opłynęła kulę ziemską była Polka. I to Polacy ścigali się, niejednokrotnie zwycięsko, w regatach – począwszy od wokółziemskich po olimpijskie. Wystawa ma na celu przypomnienie części tych spektakularnych sukcesów.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie plejady polskich żeglarzy i podróżników, m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Krzysztofa Baranowskiego, Zbigniewa Gutkowskiego, Tomasza Cichockiego, Bolesława K. Kowalskiego, a to tylko niektóre nazwiska bohaterów ekspozycji.

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 22 lipca 2013 r. na godz. 10przed Urzędem Miasta Szczecin. W uroczystości wezmą udział Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecina, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, bohaterowie Wystawy m.in. kpt. Maciej Krzeptowski i kpt. Wojciech Jacobson oraz przedstawiciel MOVIDA – Organizatora Wystawy. Zwiedzanie ekspozycji przy pl. Armii Krajowej 1 będzie bezpłatne i możliwe w dn. 22 lipca do 31 sierpnia 2013 r.

 

Więcej na: www.bialo-czerwona.org, www.facebook.com/bialoczerwona

Gospodarzem Wystawy zostało Miasto Szczecin, Współgospodarzem zaś Pomorze Zachodnie.

Mecenasem Wystawy jest marka Biedronka.

Komentarze