ZBIGNIEW „GUTEK” GUTKOWSKI ŻEGLARZEM ROKU 2011

0
354

Kapituła najbardziej prestiżowych nagród w polskim żeglarstwie – Rejs Roku oraz Srebrny Sekstant – zdecydowała o przyznaniu tytułu Żeglarza Roku 2011 Zbigniewowi „Gutkowi” Gutkowskiemu za wyczyn, jakim było zajęcie drugiego miejsca w samotnych regatach dookoła świata VELUX 5 OCEANS. „Informację o nagrodzie odebrałem tuż po powrocie z Sylwestra, około trzeciej nad ranem” – opowiada Gutkowski. „Byłem zaskoczony, ale pomyślałem, że fajnie, że się udało” – dodaje. „Nie byłem pewien, czy moje osiągnięcia zostaną docenione przez jury, bo w ubiegłym roku Polacy brali udział w wielu ciekawych rejsach, a mój był tylko jednym z kilku nominowanych.” Oprócz tytułu Żeglarza Roku 2011, Srebrnego Sekstantu (Nagroda Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) oraz honorowej nagrody Rejs Roku 2011, Zbigniew Gutkowski otrzymał również nagrodę prezydenta miasta Gdańsk – Bursztynową Różę Wiatrów za doskonałą robotę żeglarską i wejście do światowej elity wyczynowych żeglarzy oceanicznych, połączone z popularyzacją nowoczesnego żeglarstwa.

Gala żeglarska i wręczenie nagród odbędzie się w pierwszy piątek marca (2.03.2012) w Dworze Artusa w Gdańsku.

Gutkowski wyruszył na trasę prestiżowego żeglarskiego wyścigu dookoła świata VELUX 5 OCEANS 17.10.2010 na pokładzie jachtu klasy Eco 60, Operon Racing. Do mety dopłynął 28.05.2011, pokonując w sumie dystans 29 111 Mm. Jest pierwszym Polakiem, który okrążył świat samotnie w regatach i 183 osobą z kolei, która w żegludze solo zamknęła pętlę wokół globu!

„Po raz kolejny serdecznie gratulujemy Gutkowi jego osiągnięć, tym razem przy okazji przyznania tak ważnych i prestiżowych nagród. Bardzo się cieszymy, że jako sponsor tytularny regat, byliśmy bardzo blisko tak intensywnych i ekscytujących sportowych emocji. Dla nas Gutek jest Mistrzem.” – powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalna VELUX Polska.

„Nie sądziłem, że mogę być drugi na mecie w regatach dookoła świata” – mówił Gutek po zejściu na brzeg w La Rochelle. „Wiele osób nie wierzyło, że to jest możliwe. Nie raz było ciężko, ale się udało. Bardzo się cieszę i wiem, że chciałbym popłynąć jeszcze raz”.

Prestiżowe regaty VELUX 5 OCEANS to ogromne wyzwanie sportowe, które wymaga od żeglarzy wielu poświęceń. Trzydziestosiedmioletni żeglarz z Gdańska w trakcie regat zmagał się nie tylko z żywiołami, ale też z różnego rodzaju przeciwnościami losu. Dokonywał nieprawdopodobnych napraw różnych urządzeń na pokładzie, zszywał rozciętą własną głowę, żeglował z połamanymi żebrami, a przy tym nieustannie rywalizował z pozostałymi zawodnikami, udowadniając, że umiejętności taktyczne oraz determinacja znaczą czasami więcej niż najnowszy sprzęt, czym zyskał kibiców i sympatyków na całym świecie.

Zbigniew Gutkowski otrzymał także Nagrodę Specjalną marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka – „Żeglarski wyczyn roku 2011” – w plebiscycie Sportowca Roku na Pomorzu, organizowanym przez Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk i TVP Gdańsk.

Zbigniew Gutek Gutkowski

Gdańszczanin od urodzenia, zaczynał karierę żeglarską w klasach olimpijskich. Po raz pierwszy reprezentował Polskę jako członek kadry narodowej klasy 470 w latach 1987-1995. Kilka lat również startował w klasie 49-er i była to jedna z najlepszych polskich załóg. W roku 2000 rozpoczął przygodę z żeglarstwem oceanicznym. W tym roku jako kapitan wachtowy wystartował na katamaranie WARTA-POLPHARMA w regatach The Race, wokółziemskim wyścigu milenijnym wielokadłubowców non-stop dookoła świata. W roku 2005 prowadził w regatach Nokia Oops Cup trimaran Bonduelle klasy ORMA 60.

Komentarze