Zanim wybierzesz piorunochron dla swojej jednostki

0
1367

Mówi się, że piorun nie uderza dwa razy w ten sam obiekt – cóż, tak naprawdę w zupełności wystarczy jedno uderzenie, żeby go zniszczyć. Tyczy się to zarówno domów, jak i jachtów, które w równym stopniu mogą przyciągać pioruny i ulec zniszczeniu.

Napięcie spowodowane uderzeniem pioruna przemieszcza się wzdłuż masztu przez kadłub docierając do linii wodnej, co może doprowadzić do wybuchu. Właśnie dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni system odgromowy i zminimalizować ryzyko zagrożenia.

Konwencjonalny system odgromowy jachtu to metalowa struktura, w której wszystkie części są ze sobą połączone i posiadają jednakowy potencjał elektryczny. Takie struktury, odpowiednio zamontowane na wystających częściach jachtu, przyciągają piorun i prowadzą do wody, podobnie jak piorunochrony zamontowane na domach kierują je na ziemię. Owa struktura jest często nazywana Klatką Faradaya – po słynnym XVIII-wiecznym naukowcu, Michaleu Faradayu.

Instalowanie systemu odgromowego to nie zadanie dla laika. Aby system spełniał swoją rolę, powinien go instalować wykwalifikowany elektryk. Instalacja obejmuje nie tylko maszt, ale i wszelkie duże powierzchnie metalowe, takie jak silnik, relingi, takielunek itd. Ważne jest, aby był ustawiony w odpowiedni sposób, aby ułatwić przewodność.

Nawet jeśli piorun trafi w wodę, w jakiejś odległości od jachtu, skutki mogą być odczuwalne również na pokładzie. Może nawet dojść do poważnego uszkodzenia jachtu. Właśnie dlatego pracuje się nad sposobami rozpraszania elektryczności statycznej, w celu ochrony łodzi. Zamiast tradycyjnego systemu odgromowego, który przyciąga i odprowadza prąd elektryczny wytworzony przez piorun, można na jachcie zainstalować elementy rozpraszające ładunki elektrostatyczne, które nie przyciągają piorunów, lecz rozpraszają nagromadzone ładunki elektrostatyczne, chroniąc konstrukcję. Nie muszą być montowane przez profesjonalistę.

Co prawda takie systemy ochrony odgromowej są jeszcze w fazie eksperymentalnej, ale wiele osób uznało je za bardzo skuteczne. Można je zobaczyć nie tylko na łodziach i tankowcach, ale także na mostach i innych podobnych konstrukcjach.

Od nas zależy, jaki rodzaj ochrony wybierzemy. Należy jednak pamiętać, że napięcie spowodowane uderzeniem pioruna jest tak wysokie, iż materiały, które nie przewodzą prądu, mogą stać się jego przewodnikami. Dlatego należy zachować ostrożność.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.marineinsight.com 

Komentarze