Z Gdyni aż po granice wiecznego lodu

0
411

W najbliższą niedzielę (tj. 2 czerwca) o godz. 11 w Basenie Jachtowym im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni odbędzie się uroczyste pożegnanie uczestników Sekstant Expedition, którzy w ramach wyprawy „Rosyjska Arktyka 2013” zamierzają dotrzeć jachtem jak najbliżej bieguna północnego. Do wzięcia w niej udziału zapraszamy wszystkich miłośników żeglarstwa i podróży.

 Rosyjska Arktyka 2013” to pionierska wyprawa zorganizowana przez kapitana Macieja Sodkiewicza, której celem jest żegluga od wybrzeży Polski tak daleko na północ jak tylko się uda, aż po granice pokrywy lodowej otaczającej biegun północny. Przed członkami wyprawy stoi nie lada wyzwanie, bo przedłużająca się zima spowodowała, iż sytuacja lodowa w rejonach arktycznych jest w chwili obecnej bardzo trudna.

Podczas stu dni żeglugi uczestnicy Sekstant Expedition na dzielnym polskim jachcie „Barlovento II” przepłyną ponad 8 000 mil morskich, pokonując 4 morza, 2 olbrzymie rosyjskie jeziora i 2 niepokorne rzeki. Trasa rejsu prowadzić będzie przez piękne obszary Karelii, trzydzieści siedem śluz kanału Bałtycko-Białomorskiego, aż po dziewicze wyspy arktycznego archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, na które dotarło jak dotąd niewielu Polaków, a także na Nową Ziemię, gdzie nie cumował jeszcze żaden jacht pod polską banderą.

W wyprawie Rosyjska Arktyka 2013 weźmie udział 50 uczestników dowodzonych przez 3 doświadczonych kapitanów: kpt. Małgorzatę Czarnomską, kpt. Tomasza Kulawika i kpt. Macieja Sodkiewicza, który za swoje dokonania dla polskiego żeglarstwa został w ubiegłym roku odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wyprawa odbędzie się na stalowym jachcie typu Rigiel, wybudowanym w 1988 roku przez Stocznię Remontową w Szczecinie. Jacht ma 15,90 m długości i nosi żagle o powierzchni 100 m. kw. „Barlovento II” powstał z myślą o dalekich i trudnych wyprawach. Doskonale sprawdził się już w rejonach północnych, m. in. w rejsie dookoła Jan Mayen, Islandii i przez cieśninę Pentland Firth, oraz w rejsie dookoła Zachodniego Spitsbergenu. Tym razem popłynie jeszcze dalej…

Wyprawa Sekstant Expedition odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Ligi Morskiej i Rzecznej (uczestnicy rejsu upamiętniają 95 rocznicę istnienia tej organizacji), przy współudziale partnerów: Szkoły Żeglarstwa Sekstant, Rus Arc, Yamaha, NavSim, Decathlon, Aquarius, Epontony, Kevisport i MarinePool, Sail Service, Pezal, APB oraz April-Foto.

Powrót do Gdyni planowany jest pod koniec września. Więcej znaleźć można na stronie internetowej wyprawy: www.rosyjska-arktyka.pl

Źródło: www.pozz.org.pl

Komentarze