Wyspy Kanaryjskie

0
400

 

obraz nr 1

Wyspy Kanaryjskie, z ich fantastycznym klimatem i stałą, komfortową temperaturą przez cały rok to przepiękne wyspy znane między innymi ze swoich plaż. Odkryte już przez starożytnych Greków i Rzymian były nazywane Wyspami Szczęśliwymi. Legendy głoszą też, że to tu zatonęła legendarna Atlantyda. Może jest w tym ziarno prawdy? Jedno wiemy na pewno – w 1496 roku zawitał tutaj podczas wyprawy do Ameryki Krzysztof Kolumb. Wtedy też wyspy stały się częścią Królestwa Hiszpanii.

Archipelag składa się z 7 dużych wysp  (Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, Tenerife, La Palma, La Gomera and El Hierro) oraz kilku mniejszych (Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste and Lobos) – razem jest ich siedemnaście. Zaskakujące jest to, że obraz każdej z większych wysp różni się mocno od pozostałych. Przyjrzyjmy się wiec kilku z nich bliżej.

 obraz nr 2

Gran Canaria – oferuje zróżnicowane krajobrazy – od Europejskiej przez afrykańską aż do amerykańskiej flory. Masyw górski położony w centralnej części wyspy wysoki na około 2tys. Metrów jest poprzecinany stromymi wąwozami, a wzdłuż wybrzeża ciągną się szerokie plaże. Kiedy jedni się opalają, inni wędrujący na górę odczuwają raczej przejmujące zimno. Dla każdego coś miłego.

Fuerteventura to wyspa najdłuższych plaż i cudownego piasku, a  gdy zielona La Palma została ogłoszona Rezerwatem  Przyrody UNESCO. Lanzarotte to wyspa o niezwykłym krajobrazie. Wszystko to dzięki wulkanom, które były aktywne tutaj aż do XIX wieku. Teneryfa jest największą z w wysp, oferującą nie tylko plaże, ale także atrakcje takie jak wycieczka do krateru uśpionego wulkanu- El Teide.

Nie zapominajmy o jedzeniu! Kuchnia Kanarów to połączenie tradycyjnych Hiszpańskich przepisów z wpływami z Afryki i Ameryki Południowej. Różnorodność przepisów wynika też z wielkiej dostępności świeżych i naturalnych produktów – ryb, warzyw i owoców. Dla wielbicieli ryb będzie to absolutny raj. Znajdą się też potrawy dla wegetarian jak Potaje de Berroz czyli gorący garnuszek pełen fasolki. Niektóre z wysp specjalizują się także w wyrobie serów – najbardziej znany jest wędzony ser z La Palmy i Flor de Guia z Gran Canarii.
Dużo do zobaczenia i spróbowania? Jedno jest pewne – nie ważne na której wyspie się wyląduje, nie można się nudzić nawet przez minutę. Czy to na plaży czy w górach. Do tego przepyszne jedzenie, idealne, wiosenne temperatury 365 dni w roku, słońce i lekka bryza od rana… Brzmi jak raj na ziemi.

A co z Cabo Verde? Ten kraj złożony z 10 wysp i kilku mniejszych wysepek wulkanicznego pochodzenia w centralnej części Oceanu Atlantykiego leży 570 kilometrów (350mil) od wybrzeża Zachodniej Afryki i oferuje średnie dzienne temperatury od 23°C w styczniu do 29°C we wrześniu. Trzy z wysp – Sal, Boa Vista i Maio są piaszczyste, suche i raczej płaskie. Pozostałe oferują wzniesienia i skały i bogactwo roślinności.

Wyspy są podzielone na dwie grupy: Nawietrzne: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista i wyspy Zawietrzne: Maio, Santiago, Fogo, Brava. Bliskość Sahary sprawia, że na większości wysp w archipelagu panuje raczej suchy klimat, jednak te z wyższymi wzniesieniami i leżące dalej od brzegu są dużo wilgotniejsze. W takiej wilgotności spotkamy lasy deszczowe, niestety, mocno naruszone działalnością człowieka. Północno-wschodnie stoki gór otrzymują więcej opadów niż zachodnie. Niektóre wyspy ze stromymi stokami są pokryte roślinnością w tych miejscach gdzie istnieje największa wilgotność  powietrza.

Historia tego miejsca jest bogata i trudna. Wyspy zostały odkryte i skolonizowane przez Portugalczyków w XV wieku, wtedy też stały się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami.  Bogactwo często przyciągało korsarzy i piratów (wiecie jaka jest między nimi różnica?), takich jak Sir Francis Drake, korsarz w służbie Brytyjskiej który w roku 1508 dwa razy napadł na ówczesną stolicę Ribiera Grande.Wyspy odwiedził też w 1832 roku Charles Darwin podczas swoich wypraw. Kryzys i upadek wysp i rozpoczął się wraz z ustaniem handlu niewolnikami w XIX wieku. Niezadowoleni mieszkańcy rozpoczęli walkę o niepodległość od Portugalii, którą udało się wywalczyć w 1975roku.

obraz nr 3

Uwielbiasz windsurfing i adrenalinę? To miejsce dla Ciebie! Cape Verde jest znane ze swych fal, znakomitych dla windsurferów oraz kiteboardowców. Do popularyzacji tego miejsca i dyscypliny sportu przyczynił się znany hawajski surfer Josh Angulo – który jest honorowym obywatelem kraju. Mitu Monteiro, pochodzący z Capo Varde jest mistrzem świata w dyscyplinie zjazdu z fal.

W kulturze I muzyce widać mieszankę kultury europejskiej i afrykańskiej. Miejscowa muzyka nosi nazwę morna i jest formą śpiewu przy akompaniamencie skrzypiec, gitary i cavaqunho. Inne typy tutejszej muzyki to funaná, coladeira, batuque i zouk

Niezwykłe widoki, ogromne fale, rajskie plaże i bogata historia i kultura sprawiają, że to na pewno jedno z ciekawszych miejsc na mapie świata. A jeśli dodać do tego 350 dni przepięknej pogody w ciągu roku…? Pomiędzy obydwoma archipelagami – morze wody do przepłynięcia. Zobaczyć dwa raje w ciągu jednego rejsu? Dlaczego nie!

© Magdalena Stusińska

Za zgodą: http://odysea.org.pl/ 

Komentarze