Wieści z Klubu Żeglarzy Samotników

0
1512

Drodzy Koledzy,

Poniżej przekazuję najważniejsze aktualności wokół Klubowe podsumowujące okres od ostatniego lipcowego spotkania Klubowego.

 10-17.08 – Regaty o Puchar Poloneza

W dniach 10-17 sierpnia odbyła się XX-ta edycja Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, które były zaczątkiem powstania KŻS. Obecnie kontynuowane są pod nazwą Baltic Polonez Cup Race. Przypomnę, że zgodnie z naszym statutem żeglarze, którzy ukończyli te regaty bez zawijania do portów, mogą stać się członkami Klubu Żeglarzy Samotników.

O Puchar walczyli zawodnicy na jachtach klasyfikowanych w grupie ORC. To już 10-ty raz niżej podpisany wystartował wraz z innymi by go wreszcie zdobyć. Tym razem było naprawdę blisko! Wyrównana walka od początku do końca w całej grupie przy wymagających warunkach pogodowych z najlepszym czasem przeliczonym dla Tomka Odzioby na ,,Caraveli 950’’, mnie zaś przypadło mocne 2-gie miejsce.

Dla przypomnienia – Tomek brał także udział w pierwszych regatach po reaktywacji w 2010r.

 24.09 – Regaty Samotników Jeziora Dąbie

W sobotę 24-go sierpnia odbyły się kolejne Regaty Samotników Jez. Dąbie organizowane przez silną grupę przyjaciół z Klubu Żeglarskiego LOK Szczecin . Na starcie stanęło 37 samotników a wśród nich spora grupa naszych kolegów Klubowych.

Pierwszy etap do ,,Betonowca’’ to prawie bezwietrzne warunki przy wielokrotnej zmianie kierunku wiatru czasami o 180 stopni. Tu zwyciężali mistrzowie trymowania żagli i takielunku. Uklad wiatrowy pozwolił na postawienie spinakerów dopiero po ostatniej bojce na krótkim odcinku do mety.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:
Grupa Open I i Bezwzględnie pierwszy na mecie: Krzysztof Krygier / Bluefin II
Grupa Open II – Cezary Szymański / Scorpena II
Grupa Open III – Henryk Kałuża / Tweety
Tradycyjnie organizatorzy zapewnili doskonałą atmosferę wzbogaconą poczęstunkiem i upominkami dla każdego z uczestników.

15-19.09 – Bitwa o Gotland 2019

VIII-ma edycja ponad 500 Nm regat solo. Pomysłodawcami i organizatorami tyh regat są członkowie naszego Klubu: Radosław Kowalczyk, Krystian Szypka oraz Jacek Zieliński.

Klub Żeglarzy Samotników od pierwszej edycji patronuje regatom pełniąc przy tym funkcję partnera merytoryczngo. O docenieniu skali trudności tych jesiennych regat śwadczy także to, że Royal Western Yacht Club of England potwierdził, iż dają one pełną kwalifikację do oceanicznych regat samotników.

W tegorocznej edycji z bardzo wymagające (sztormowe) warunki pogodowe które sprawiły że z 19-tu startujących ukończyła je tylko trójka najbardziej wytrwałych:

 • Zenon Jankowski / Oceanna– zwycięzca w grupie ORC
 • Aleksandra Emche / Mokotów
 • Paweł Biały / Delphia III Informacje prasowe z przebiegu regat: https://bitwaogotland.pl/media/

 20-21.09-SILVERRUDER 2019

Tomasz Odzioba na jachcie ,,Black Caravela’’ zajął 4-te miejsce w regatach samotnych żeglarzy Silverrudder 2019 w grupie średniej wielkości jachtów balastowych w której to grupie sklasyfikowanych zostało 88 uczestników. Tomek osiągnął metę po 22 godz. 48min 38s samotnej żeglugi.
Była to już 8-ma edycja tych cyklicznych regat na 134Nm trasie wokół duńskiej wyspy Fyn w której bierze udział 450 samotnych żeglarzy sklasyfikowanych w 4 grupach kilowych jachtów balastowych – małych, średnich, dużych, ekstra dużych i 2 klasach wielokadłubowców. Trasa regat jest bardzo wymagająca ze względu na ogromną liczbę startujących, ruch statków i promów, wąskie przejścia, mielizny, zmienne wiatry oraz silne prądy morskie. To kolejne wielkie osiągnięcie Tomka po zdobyciu 1-go miejsca i Pucharu Poloneza w tegorocznej edycji Baltic Polonez Cup Race.

page5image22957728

Lista pełnych wyników: https://silverrudder.com/?Results/Silverrudder-2019

Wiadomość od Tomka:

Dziękuję za zainteresowanie wyścigiem i kibicowanie. Wyścig naprawdę polecam każdemu by spróbował, jest naprawdę niesamowity. Sam udział w nim i ukończenie jest zwycięstwem dla każdego.
Warunki były każde możliwe oprócz deszczu 🙂 , 1 1kndo 28 na wiatr. Trudny nawigacyjne pod względem dużych prądów panujących na akwenie niestety na nich przegrałem.
Na ciężką halsowke nie byłem przygotowany – a podium było w zasięgu …
Pierwsza dziesiątka z grupy to nie są jachty standartowe produkowane seryjnie każdy z nich przygotowywany jest pod ten wyścig.Za rok będzie lepiej!

Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Dopiero dopływam do domu …
Tomasz

Serdeczne gratulacje od nas wszystkich Tomku!

25.09 – Projekt utworzenia Kolekcji Morskiej

KŻS w gronie sygnatariuszy popierających utworzenie Kolekcji Morskiej w Zachodniopomorskiej Bibliotece Cyfrowej “Pomerania ” i deklarujących:

● pomoc na rzecz promowania Kolekcji Morskiej, rozpowszechnianie przesłania zawartego w Porozumieniu oraz nagłośnienia faktu uczestnictwa w Porozumieniu z wykorzystaniem własnych możliwości komunikacyjnych;
● zaangażowanie w działania podejmowane w ramach Kolekcji Morskiej i realizację jej celów

W imieniu KŻS Porozumienie sygnował Zygmunt Kowalski.

90-ta rocznicy urodzin Wojciecha Jacobsona

08.10.W dniu 90-tych urodzin, znakomitego żeglarza, zawsze skromnego i życzliwego innym, w Tawernie pod Zardzewiałą Kotwicą fetowali członkowie rodziny i wielu długoletnch przyjaciół spod żagli ,
11.10. Jego kolosalne żeglarskie dokonania w Tawernie Jacht Klubu AZS uhonorowali koledzy z elitarnego Klubu Jachtowych Kapitanów Żeglugi Wielkiej,

14.10. Wojciech był honorowym gościem pierwszego po tegoroczej sezonowej przerwie comiesięcznego spotkania członków i sympatyków Klubu Kapitanów Jachtowych w pomieszczeniah klubowych Akademii Morskiej.

My także dołączmy się do urodzinowych życzeń składanych Super Kolosowi, chlubie polskiego żeglarstwa, od 1977 roku członkowi naszego Klubu.

Wojtku – tak trzymaj w zdrowu i nieustannej pogodzie ducha!

10.10 -Krystyna Chojnowska – Liskiewicz wyróżniona Medalem Kalos Kagathos

Super Kolos, od 1978 członek naszego Klubu.
W odpowiedzi na zproszenie do uczestnictwa w zebraniu KŻS otrzymaliśmy informację od Pani Krystyny: ……………………………………………………………………………………………………………. Dziękuję za zaproszenie. Nie będę na zebraniu Klubu. W dniach 10 do 12 pażdziernika w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim odbieram Medal Kalos Kagathos przyznany przez Kapitułę wyróżnienia. Życzę Wam miłych i owocnych obrad.
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
……………………………………………………………………………………………………………….

Medal ustanowiony w 1985 r. pod patronetem Rektora Uniwersytetu Jagielońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcję ,,Temopa’’ jest nawiązaniem do starożytnego idełu kalogatii.

Jego laureatami są polscy sportowcy , którzy w uprawianych dyscyplinach osiągneli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu to osoba która jest równie znakomita podcys startów sportowych, co i później, za metą.

Pani Krystyno – serdecznie gratulujemy zasłużonego wyróżnienia!

05.10 – ? Michał Weselak – Mini Transat 2019

 • 22 edycja od 1977r (42 lata tradycji)
 • 6.5 m jachty
 • 87 zakwalifikowanych skiperów
 • Klasa PROTO 20 startujących
 • 1-szy etap La Rochel – Las Palmas / start 05/10 o 10:38
 • 2.gi etap start 1 Listopada do Le Marin (Martynika)Nasz Kolega Klubowy Michał Weselak ukończył trasę 1-go etapu zajmując 16-tą lokatę w klasie Proto.Brawo Michał i życzymy pomyślnego ukończenia regat!

Tracking:https://www.minitransat.fr/en/follow-race/cartography

12.10.19 – Zebranie Klubowe

Mieliśmy okazję i przyjemność przeprowadzenia ceremonii oficjalnego przyjęcia w poczet członków Klubu kolegów:

 • Władysława Chmielewskiego
 • Macieja Karpińskiego

Można śmiało powiedzieć obaj żeglarstwo ,,wyssali z mlekiem matki’’ i mają je we krwi od wczesnego dzieciństwa. Bogaty dorobek żeglarski i liczne osiągniecia są tego dowodem, chociażby fakt że obaj są zdobywcami Pucharu Poloneza – Maciek w 2012 a Władek w 2017 roku.

Od lewej: Maciej Karpński, Sławomir Turniak, Władysław Chmielewski
Maciej Karpiński, Jerzy Karpiński, Władysław Chmielewski, Henryk Kałuża, Mirosław Lewiński, Sławomir Turniak, Krystian Szypka, Zygmunt Kowalski, Mieczysław Lewicki, Włodzimierz Byliński, Marek Lewenstein, Piotr Zorg

Pełne Sprawozdanie z zebrania w osobnym załączniku

Po zamknięciu zebrania Klubowego przenieśliśmy się do Sali Iluzjon –

– gdzie w ramach cyklicznych prezentacji KŻS ,,Dzień podróżnika’’ licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchania wspomnień naszego kolegi Mirka Lewińskiego o jego 5-cio letniej podróży ULYSSESEM dookoła świata. Ponad godzinna ilustrowana slajdami opowieść wchłoneła całkowicie słuchaczy. Mirek poprowadził nas w tym czasie przez 45tys. mil morskiej podróży z niezliczoną ilością przygód, miejsc i napotkanych w trakcie rejsu przyjaciół, a egzotyka odwiedzanych miejsc, fauny i flory zapewniła niezapomniane wrażenia.

96-ta rocznica urodzin Henryka Jaskuły

Trzeci Polak i trzeci żeglarz w historii który samotnie , non stop okrążył kulę ziemską.
Super Kolos, od 1976 roku członek naszego Klubu.

22.10. Panie Henryku – w dniu dziejszej rocznicy urodzin najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i wszystkiego najlepszego od wszystkich kolegów z Klubu Żeglarzy Samotników!

Komandor Sławomir Turniak

Tekst i opracowanie graficzne:
S.Turniak
Z.Kowalski
Współpraca redakcyjna:
Z.Kowalski
Zdjęcia:
Anna Turniak
Zygmunt Kowalski
Sławomir Turniak
Sławomir ,,Wiśnia’’ Wiśniewski
Krzysztof Krygier

Komentarze