Wejście Zjawy IV na mieliznę

0
942

 

W dniu 5 grudnia 2016 roku powracająca z półtorarocznej wyprawy dookoła Altantyku Zjawa IV weszła na mieliznę niedaleko półwyspu Falsterbo.
 
Po przybyciu w rejon zdarzenia służb ratunkowych i podjęto próbę ściągnięcia jachtu z mielizny przez statek szwedzkiego SAR. Niestety nieudaną. W związku ze złym stanem morza podjęto decyzję o ewakuacji załogi do portu Trelleborg. Cała załoga bezpiecznie opuściła jacht i noc spędziła w hotelu w Trelleborg.
 
obraz nr 1

Foto Kustbevakningen. www.kustbevakningen.se
 
Zjawę przez noc dozorował statek szwedzkiej straży przybrzeżnej, który rano rozpoczął operację wypompowania z paliwa z jachtu oraz poinformował, że stan jachtu nie zmienił się od poprzedniego wieczoru – Zjawa jest cała, w środku znajduje się woda, jacht jest pochylony ok. 40 stopni na burtę. 
 
Część załogi wróciła 6 grudnia późnym wieczorem promem do Świnoujścia. Na miejscu został kapitan i dwóch członków załogi, którzy będą asystowali w operacji ratowania jachtu.
 
Przyczyny zdarzenia badane są przez szwedzki Coast Guard i Policję w Szwecji. O wypadku zostały powiadomione organy administracji morskiej w Polsce.
 
W dniu 7 grudnia 2016 rozpocznie się operacja ratowania jachtu s/y Zjawa IV. Operację prowadzi Ardent Global specjalizująca się w prowadzeniu operacji ratowniczych.
 
Operacją będzie dowodził jeden z najbardziej doświadczonych fachowców tej branży salvage master Johan Foks.
 
Operacja będzie składała się z dwóch etapów. W pierwszym Zjawa zostanie poddana inspekcji salvage mastera i dobrana zostanie najlepsza technika ściągnięcia jachtu z mielizny, tak aby nie uszkodzić kadłuba i poszycia. Po ściągnięciu jachtu na wodę, jacht zostanie przygotowany do holowania i ustabilizowany. Druga część operacji to holowanie do portu. Wybór portu będzie zależał od stanu technicznego jednostki.

Komentarze