VOR 2014-2015: Etap 7 – ku pamięci Hansa

0
685

Hiszpański zespół po udanym sobotnim występie znów sprawił radość swoim fanom. Wczoraj Mapfre miał zaszczyt wyprowadzić flotę z Newport. Zanim zawodnicy dotrą do Lizbony, muszą zmierzyć się z Atlantykiem. Zanieczyszczenia, wieloryby, częste wahania pogody – oto urok Północnego Atlantyku. Ian Walker przed startem powiedział: „Naszym priorytetem jest dotrzeć bezpiecznie.”

 

obraz nr 1

 

Dongfeng Race Team był tak zdeterminowany, by nadrobić 6 punktów starty do lidera – Abu Dhabi Ocean Race, że jako pierwszy opuścił bramki startowe. Do pierwszego znaku chińska drużyna dotarła mając całkiem niezłą przewagę.

 

Ale wyścig w zatoce Narragansett rzadko bywa łatwy i przyjemny – Mapfre wciąż na skrzydłach poprzedniego zwycięstwa objął prowadzenie i popędził w kierunku Atlantyku.

Dla kontrastu, ogólny lider wyścigu znalazł się na końcu floty, tuż za lokalną drużyną – Team Alvimedica. Za Mapfre i Dongfeng znajdowali się kolejno Team SCA i Team Brunel, walcząc o trzecie miejsce.

 

obraz nr 2

 

Ten etap rozgrywa się w rocznicę śmierci jednego z żeglarzy, który utonął 9 lat temu podczas edycji VOR 2005-2006. Holender Hans Horrevoets z ABN AMRO TWO był ostatnią pięciu ofiar śmiertelnych w 41-letniej historii wyścigu.

Nocą, 1800 mil od Lands End (Anglia), został zmieciony z pokładu przez fale. Chociaż wydobyto jego ciało z wody, nie udało się go reanimować.

 

Później załoga stała się świadkiem kolejnej tragedii, kiedy to uratowała załogę movistar na krótko przed tym, zanim jacht zatonął na dnie Atlantyku. Bouwe Bekking, który uczestniczył w tamtych wydarzeniach, powiedział podczas konferencji prasowej:

 

„Podczas tego etapu wiele takielunków uległo zniszczeniu, zatonął jacht, a człowiek stracił życie. Świadomość, że płyniemy do Europy sprawi, że uczestnicy będą dawać z siebie wszystko.”

 

Prawda, ciśnienie jest. Od wczorajszego startu we flocie trochę się pozmieniało. Oto najnowszy ranking:

 

           

1 Dongfeng Race Team

2 Abu Dhabi Ocean Racing

3 MAPFRE

4 Team SCA

5 Team Brunel

6 Team Alvimedica

 

 

Zdjęcia: Amory Ross, Yann Riou, Matt Knighton, Ainoha  Sanchez, Oskar Kihlborg

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródła: informacje prasowe z news@volvooceanrace.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze