VOR 2014-2015: Alvimedica zwycięża w Göteborgu; Abu Dhabi Ocean Racing triumfuje w rankingu ogólnym

0
539

Etap 9 był ostatni i, z wielu powodów, najbardziej ekscytujący, odkąd 11 października 2014 r. zawodnicy wyruszyli z Alicante w podróż, pełni nadziei i oczekiwań. Chociaż dziś to zespół Alvimedica zwyciężył w ostatnim etapie VOR, najwięcej powodów do radości ma Abu Dhabi Ocean Racing, który jest niekwestionowanym liderem w rankingu ogólnym.

Niemal od początku Alvimedica utrzymywał prowadzenie podczas etapu kończącego 9-cio miesięczną podróż dookoła świata. Dotychczas podczas żadnej edycji w 41-letniej historii wyścigu walka nie była tak wyrównana. Jedynie zespół Vestas Wind nie zdołał wygrać żadnego etapu.

Ian Walker i jego załoga, choć do portu wpłynęli na piątej pozycji, byli tak szczęśliwi, że szerokie uśmiechy nie schodziły im z ust – zwyciężyli! W dodatku Walker jest pierwszym brytyjskim kapitanem, który zdobył ogólne trofeum wyścigu.

„Na początku wyścigu powiedziałem, że jestem pewny siebie, ale istnieje 100 sposobów, na które można ten wyścig przegrać, lecz tylko jeden, by go wygrać. Nam wszystko ułożyło się idealnie.” – powiedział Walker dziennikarzom zgromadzonym na nabrzeżu.

Dongfeng Race Team musiał zrezygnować z marzeń o drugim miejscu. Zespół Bouwe Bekkinga zajmując drugie miejsce w tym etapie zapewnił sobie tytuł wicemistrza w klasyfikacji generalnej, natomiast Hiszpanie na Mapfre  zajęli ostatnie miejsce na podium w tym etapie, w związku z  tym chińska drużyna musi zadowolić się miejscem trzecim w ogólnym rankingu.

Walka o czwarte miejsce między Alvimedica a Mapfre rozstrzygnie się dopiero 27 czerwca podczas wyścigu w porcie w Göteborgu.

Z kolei Vestas Wind, mimo iż nie miał najmniejszych szans na zwycięstwo, ma powody do świętowania. Po zderzeniu z rafą na Oceanie Indyjskim zespół myślał, że pożegna się z wyścigiem na dobre. Po powrocie Vestas Wind zajęli drugie miejsce w etapie 8 – to  z pewnością piękne wspomnienie z 12-tej edycji, która była dla nich raczej pechowa.

Panie z Team SCA dotrzymywały dzielnie kroku swoim rywalom, a ich zwycięstwo w etapie z Lizbony do Lorient udowodniło, że w jednych z najtrudniejszych wyścigów morskich na świecie kobiety radzą sobie równie dobrze, jak mężczyźni. Po tak udanym występnie z pewnością nie będziemy musieli czekać kolejnych 12 lat na następny żeński zespół biorący udział w Volvo Ocean Race.