Volvo Ocean Race: Nowa seria, nowe zasady

0
647

Organizatorzy VOR ogłosili wczoraj w jednej z informacji prasowych, że od tej edycji zostanie ograniczona liczba drużyn, w  skład których wchodzić będą wyłącznie mężczyźni. To ukłon w stronę drużyn męsko-damskich.

 

obraz nr 1

Alicante, Hiszpania – Volvo Ocean Race dokonuje poważnej zmiany reguł, aby ułatwić paniom – światowej klasy żeglarkom – dostęp do konkurowania na najwyższym poziomie morskiej żeglugi w edycji VOR 2017-18. Nowe zasady mają dać szansę zespołom mieszanym, a możliwe kombinacje są następujące:

 

  • 7 mężczyzn;

 

  • 7 mężczyzn  i 1 lub  2 kobiety;

 

  • 7 kobiet i 1 lub 2 mężczyzn;

 

  • 5 mężczyzn  i 5 kobiet;

 

  • 11 kobiet.

 

Zespoły będą mogły zmienić kombinacje załogi na każdym etapie wyścigu, który rozpoczyna się od Alicante w październiku 2017 roku i, podobnie jak w poprzednich edycjach, wiedzie przez 11 miast na całym świecie. Również jak w poprzednich edycjach, zespoły będą musiały mieć tych samych członków załogi na pokładzie podczas wyścigów portowych, jak i na morzu podczas poprzedniego lub następnego etapu – z wyjątkiem zespołu,  w którym jest 7 mężczyzn, ten może dodać do załogi kobietę podczas wyścigów w porcie.

 

obraz nr 2

Ian Walker, kapitan zwycięskiej drużyny Volvo Ocean Race 2014-15, powiedział: „Jeśli żeglarki chcą kiedykolwiek konkurować na tym samym poziomie, co najlepsi na świecie, muszą trenować i ścigać się najlepiej, jak potrafią. Byłoby bardzo trudno konkurować z drużynami składającymi się z ośmiu lub dziewięciu osób, mając zaledwie siedem na pokładzie Volvo Ocean 65. Ten nowy przepis prawie na pewno będzie zmuszał zespoły do angażowania kobiet i stworzy świetne pole do nauki.”

 

 

obraz nr 3

„Tu nie chodzi o obniżenie standardu w sporcie, jak niektórzy zasugerują – wręcz odwrotnie – to daje więcej możliwości najlepszym żeglarkom na świecie, aby konkurować na równych zasadach.” -powiedział Mark Turner, dyrektor Volvo Ocean Race. – „Projekt Team SCA w ostatnim wyścigu wykonał świetną robotę i  po 12 latach  nieobecności kobiety znów uczestniczyły w wyścigu. Jesteśmy zdeterminowani, by wykorzystać to i chcemy zagwarantować, że w Volvo Ocean Race w dalszym ciągu będą startować najlepsi żeglarze – zarówno płci męskiej i żeńskiej. Nowe zasady mają zachęcić kapitanów do tego, by w ich załodze znalazła się jedna kobieta, lub więcej. Naprawdę mam nadzieję, że w przyszłości żadne reguły nie będą potrzebne, ale wydaje się, że dziś to jedyny sposób, aby upewnić się, że utrzymamy postęp.”

 

Wyścig, który w zeszłym miesiącu obchodził swoje 43-lecie, ma już długą historię żeńskich startów, choć na ponad 100 kobiet, które rywalizowały od jego powstania w 1973 roku, udział wzięło już ponad 2000 mężczyzn.

 

 

A wieść o zmianie już wywołuje pozytywną reakcję wielu żeglarek: „To fantastyczna wiadomość dla elitarnych zawodniczek nie tylko w żeglarstwie, ale i ogólnie w sporcie.” -powiedziała Dee Caffari MBE, która ścigała się na pokładzie Team SCA w latach 2014-15, a w 2006 roku stała się pierwszą kobietą, która w pojedynkę opłynęła świat niezgodnie z ruchem wskazówek zegara. – „To było ważne, aby żeńska drużyna miała duży wpływ na ostatnią edycję, by zmienić postrzeganie kobiet w żeglarstwie, a my pokazałyśmy, że możemy konkurować na tych samych jachtach, w tych samych warunkach. Wierzę, że istnieje wystarczająca liczba żeglarek, które mogą wystąpić i udowodnić, że zasługują na miejsce na pokładzie.”

 

 

 

Źródło: informacja prasowa noreply@news.volvooceanrace.com

 

 

Zdjęcia: Corinna Halloran, Marc Bow, Paul Todd, Ainoha Sanchez

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

 

Komentarze