Volvo Ocean Race 2014-2015: Sprint do mety

0
371

Fascynujący etap 5 tegorocznej edycji VOR zbliża się do punktu kulminacyjnego – w niedzielę na mecie w Itajaí pojawi się pierwsze jachty – po trzech tygodniach i pokonaniu 6776 mil morskich.

 

 

Przez wiele lat ten etap wyścigu zapracował na miano najtrudniejszego i najcięższego w całej, trwającej 9 miesięcy, edycji VOR. Właśnie na tym odcinku któryś jacht wypadał z gry. Tym razem padło na Dongfeng Race Team, który po uszkodzeniu masztu wycofał się z dalszego udziału w tej części wyścigu.

 

Znacznie bardziej zaskakujący jest fakt, że dziś przed południem na czele floty walka była tak wyrównana, że nie sposób było wytypować zwycięzcę – a do końca pozostało niecałe 570 mil.

 

W ciągu nocy lider zmieniał się co najmniej trzykrotnie – roszady następowały pomiędzy Abu Dhabi Ocean Racing, Alvimedica i Mapfre. Team Brunel  trzymał się ok. 17 mil za nimi.

W ogonku floty, Team SCA uparcie przemierza Południowy Atlantyk, tracąc do reszty floty 700 mil. Od mety żeńską załogę dzieli jeszcze ok. 1000 mil.

 

 

Zwycięstwo ustawiłoby drużynę Abu Dhabi na silnej pozycji lidera zważywszy na fakt, że zagrażający jej Dongfeng wypadł z tego etapu. Z drugiej strony, hiszpański zespół Mapfre jest w dobrej formie i ma szansę sprzątnąć Abu Dhabi Ocean Racing zwycięstwo sprzed nosa.

 

Według obecnych szacunków kontroli wyścigu, pierwsze jachty powinny dotrzeć na metę w najbliższą niedzielę po południu, lub wieczorem.

 

 

Oto najnowszy ranking

 

Abu Dhabi Ocean Racing

Mapfre

Team Alvimedica

Team Brunel  

Team SCA

 

Zdjęcia: Stefan Coppers, Anna- Lena Elled, Amory Ross, Francisco Vignale, Matt Knighton

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródła: www.volvooceanrace.com i news@volvooceanrace.com

 

 

 

 

Komentarze