Volvo Ocean Race 2014-2015: Raz na wozie, raz pod wozem – loteria w strefie zastoju trwa

0
685

Wczoraj Abu Dhabi Ocean Racing oraz Team Brunel zostali zwycięzcami „wielkiej loterii” w strefie konwergencji, zyskując tym samym przewagę podczas pierwszego etapu tegorocznej edycji VOR.

 

Podczas gdy reszta floty została trochę ponad 90 mil z tyłu, czekając na jakieś podmuchy wiatru, kapitanowie Ian Walker (Abu Dhabi) i Bouwe Bekking (Brunel) zmierzają w kierunku wyspy Fernando.

 obraz nr 1

Przed nimi wciąż ponad połowa z trasy liczącej 6487 mil, zanim ukończą pierwszy etap z Alicante do Cape Town, ale wiele wskazuje na to, że ta dwójka weteranów pojawi się na linii mety w pierwszym tygodniu listopada. Z drugiej strony, uczestnicy już się przekonali, że w tym wyścigu nic nie jest pewne i los może się w każdej chwili odmienić.

 

Wczoraj, około godz. 10.00 zespół Abu Dhabi utrzymywał niewielką przewagę, 7,6 mili nad holenderskim jachtem. Vestas Wind, będący na czele reszty floty, która została 86,4 mil w tyle, musiał uważać na Dongfeng, który deptał mu po piętach. Alvimedica, Mapfre i SCA znajdowali się około 25 mil dalej, zajmując niższe lokaty.

 obraz nr 2

Dla brytyjskiej nawigatorki zespołu SCA, Libby Greenhalgh, to była szczególnie frustrująca noc: najpierw udało im się nadrobić straconą odległość w stosunku do reszty floty, a potem wszystko poszło na nic, bo utknęły w zastoju tracąc cenne mile.

obraz nr 3

 

Bekking, 51-letni kapitan Brunel, który uczestniczy w wyścigu siódmy raz (rekordowy!), wie wszystko o frustracji, która pojawia się podczas próby pokonania strefy konwergencji, kiedy to wiatr i los zdają się obracać przeciwko tobie.

Jak twierdzi, jedynym słusznym wyjściem jest zachowanie spokoju i poleganie na swojej strategii:

„Wiara w plan jest kluczowa w tym wyścigu.” – pisze na swoim najnowszym blogu – „Nienawidzimy rzucania kostką. Wolimy działać na faktach i liczbach. Ale czasem reflektuję się i myślę, że szczęście raz jest z nami, raz przeciwko nam.”

 

Oczywiście, nie zawadzi mieć też doświadczonego nawigatora na pokładzie, jak Andrew Cape, który jest członkiem załogi Bekkinga, lub takiego jak Simon Fisher  z Abu Dhabi Ocea Racing.

 

 

Ostatni ranking wygląda następująco:

 

23 października, godz. 12.49 naszego czasu:

 

Abu Dhabi Ocean Racing     

Team Brunel

Team Vestas Wind    

Dongfeng Race Team

Team Mapfre

Team Alvimedica      

Team SCA     

Zdjecia: Matt Knighton, Stefan Coppers, Corinna Halloran

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com

Komentarze