Vendée Globe: Spotkanie z prezydentem Francji

0
575

obraz nr 1

Uczestnicy regat Vendée Globe przed startem regat w Les Sables d’Olonne, listopad 2012. / Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com

 

W poniedziałek 8 kwietnia, 19 spośród 20 uczestników samotnych regat non- stop dookoła świata, Vendée Globe, zostało przyjętych przez prezydenta Francji François Hollande’a w Pałacu Elizejskim w Paryżu. Był między nimi również Polak, Zbigniew Gutkowski.

W trakcie uroczystego spotkania François Gabart, najmłodszy w historii Vendée Globe zwycięzca tego wyścigu, został odznaczony orderem Kawalera Legii Honorowej. Gabart, bijąc po drodze kilka rekordów, dopłynął do mety po 78 dniach, 2 godzinach i 16 minutach od startu zamykając wokółziemską pętlę.

obraz nr 2

Żeglarze w Pałacu Elizejskim / fot. V. Curutchet / DPPI / Vendee Globe

W dzisiejszym spotkaniu wzięło udział 19 z 20 zawodników, którzy w listopadzie ubiegłego roku stanęli na starcie tych najtrudniejszych regat dookoła świata. (Brytyjka Sam Davies nie mogła być obecna na uroczystości.) Choć rywalizację ukończyło zaledwie 11 z nich, zaproszeni zostali wszyscy.

Polski zawodnik, Zbigniew Gutkowski, przybył na spotkanie z francuskim prezydentem w towarzystwie żony, Elizy Gutkowskiej. Z żonami przybyli również Mike Golding, Dominique Wavre oraz Jean Le Cam.

obraz nr 3

Zbigniew Gutkowski oraz Francois Hollande, prezydent Francji.

„Rzadko się zdarza, aby żeglarze byli tak uroczyście przyjmowani przez prezydenta jakiegokolwiek kraju, gdyż żeglarstwo to z reguły sport niedoceniany na takim poziomie” – mówił Gutek po zakończeniu spotkania. „We Francji jednak jest to, można powiedzieć, sport narodowy, prezydent dziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że Francuzi mają najwięcej rekordów i bez wątpienia są potęgą w żeglarstwie oceanicznym. Dla mnie to ogromny honor i zaszczyt znaleźć się w takim miejscu jak Pałac Elizejski, razem z tymi, z którymi mijałem linię startu regat Vendée Globe, bo to elita najlepszych żeglarzy na świecie.”

Jako pierwszy uczestników Vendée Globe do Pałacu Elizejskiego zaprosił François Mitterand w roku 1990, roku zakończenia pierwszej edycji tych wyjątkowych regat.

Wówczas na spotkaniu było 13 żeglarzy, niektórzy przylecieli na nie specjalnie z USA czy Południowej Afryki. Dyrektor regat, Denis Horeau, który był również dyrektorem tamtych regat i miał też okazję być na spotkaniu z prezydentem, tak wspomina tamten moment: „To jedna z najbardziej nieprawdopodobnych historii jakie wiążą się z regatami Vendée Globe. Spędziliśmy wtedy w pałacu prezydenckim ponad dwie godziny. Prezydent zaskoczył nas ogromnie, bo dokładnie znał przebieg rejsu każdego z zawodników, wiedział, jakie mieli problemy na trasie, co się z nimi działo, wiedział dosłownie wszystko”.

Ówczesny zwycięzca, Titouan Lamazou, okrążył ziemię w czasie 109 dni, 8 godzin i 48 minut. Do mety dotarło 7 z 13 startujących.

obraz nr 4

Srebrny okręt z bursztynową podstawą – prezent od ENERGA Sailing i Z. Gutkowskiego dla prezydenta Francji Francois Hollande’a, przekazany 8.04.2013 podczas spotkania ze skiperami Vendee Globe 2012/2013 w Pałacu Elizejskim. Okręt to wykonana ręcznie ze srebra i naturalnego bursztynu bałtyckiego replika klipra, przygotowana przez firmę jubilerską z Trójmiasta.

Źródło: www.energasailing.pl

Komentarze