VELUX 5 OCEANS: Po dwóch dobach Gutek trzeci

0
480

Według raportu pozycji na godzinę 14.00 polskiego czasu (12.00 czasu uniwersalnego UTC) wszystkie cztery jachty znajdują się w odległości zaledwie 40 mil od siebie. Zawodnicy płyną na północ, w górę wybrzeży Brazylii, aby dotrzeć do Charleston w Południowej Karolinie (USA). Prowadzi niezmiennie Amerykanin Brad Van Liew, na drugiej pozycji Derek Hatfield (Active House). Polak Zbigniew Gutek Gutkowski, który wczoraj płynął na czwartym miejscu, dziś wyprzedził nieznacznie Brytyjczyka Chrisa Stanmore-Majora i jest trzeci.

Stanmore-Major nie traci jednak dobrego humoru: „Wciąż jesteśmy bardzo blisko siebie, myślę, że jeszcze nie raz będziemy zamieniać się miejscami” – mówił dziś rano w rozmowie z biurem prasowym regat. „Od wypłynięcia z Punta mamy na razie bardzo stabilne warunki. Od zwrotu przez sztag na pierwszej boi nie zmieniałem jeszcze kursu. Będzie trochę rozgrywki taktycznej gdy znajdziemy się bliżej strefy słabszych wiatrów w rejonie przylądka Cabo Frio a potem w okolicach równika. Potrzebuję jeszcze 24-48 godzin na przyzwyczajenie się z powrotem do rytmu życia na pokładzie, ale przed nami długa droga.”

Trasa z Punta del Este do Charleston liczy 5700 Mm i będzie to odcinek najbardziej jak dotąd wymagający pod względem taktycznym. Trzeba przebić się przez Wyż Św. Heleny, a potem przekroczyć równik – już po raz drugi w tym wyścigu od momentu startu z La Rochelle – a tym samym powrócić na półkulę północną.

Kolejność zawodników w dniu 29.03.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 5053 Mm do mety, dystans ost. doby 301 Mm, śr. pr. 12,6 w
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 10 Mm do lidera, dystans ost. doby 300 Mm, śr. pr. 12.5w
3. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 40 Mm do lidera, dystans ost. doby 291 Mm, śr. pr. 12,1 w
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 42 Mm do lidera, dystans ost. doby 272 Mm, śr. pr. 11,4 w

Komentarze