VELUX 5 OCEANS: NAPRAWY NA OPERON RACING PRAWIE ZAKOŃCZONE

0
422

„Sztag już od kilku dni jest zrobiony, teraz trwa regulacja takielunku, bo do założenia sztagu musieliśmy poluzować inne elementy stabilizujące maszt” – mówi Gutek. „Alternator powinienem mieć jutro. Bukszpryt jest laminowany w tej chwili, powinien zostać skończony do soboty”.

Wyjątkową ciekawostką jest fakt, że w naprawie bukszprytu Gutkowskiemu pomagają ci sami dwaj pracownicy, którzy dziesięć lat temu pomagali naprawiać w Fortalezie inny polski jacht – katamaran Warta-Polpharma płynący wówczas w milenijnych regatach The Race. Polską załogę zmusiły wtedy do postoju również problemy techniczne. Gutek został rozpoznany w porcie, miał też szansę obejrzeć zdjęcia zrobione dziesięć lat temu. „Wtedy łódka była dobrze zrobiona, więc nie mam wątpliwości, że bukszpryt też zrobią dobrze” – komentuje Polak pracę swoich pomocników.

„Z rzeczy podstawowych, które trzymały mnie tutaj w porcie, to już właściwie wszystko. Martwi mnie tylko to, że kilu jednak nie naprawię, a w Charleston nie będzie na to czasu, więc zrobimy go dopiero w La Rochelle po regatach” – tak Gutek podsumowuje kwestie techniczne. „Port jest dobrze chroniony, a jacht jest bezpieczny. Wiele spraw udało się załatwić dzięki pomocy pani Hanny Zborowskiej – Neves, której niniejszym bardzo chciałbym podziękować” – dodaje.

Ale jak wiadomo, oprócz naprawy uszkodzeń jachtu, polski zawodnik ma również kłopoty zdrowotne. Uszkodzone w trakcie pierwszej części czwartego etapu regat żebro okazało się złamane i lekarze zalecili żeglarzowi co najmniej kilkudniową przerwę.

„Jeżeli chodzi o moje zdrowie, będę chciał jeszcze raz pójść do lekarza, zrobić jeszcze jedno prześwietlenie, żeby zobaczyć czy jest poprawa. Chciałbym wypłynąć 20 kwietnia, żeby spokojnie zdążyć do Charleston na start kolejnego etapu” – planuje Gutkowski.

Dystans z Fortalezy do Charleston, gdzie 14 maja zaczyna się kolejny, piąty i ostatni etap regat VELUX 5 OCEANS, wynosi 3205 mil morskich. Na pokonanie go potrzeba około dwudziestu dni.

Kolejność zawodników w dn. 15.04.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 885 Mm do mety, dystans ost. doby 256 Mm, śr. pr. 10,7 w
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 150 Mm do lidera, dystans ost. doby 264 Mm, śr. pr. 11 w
3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 259 Mm do lidera, dystans ost. doby 251 Mm, śr. pr. 10,5 w
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): postój techniczny – Fortaleza – 3205 Mm do mety

 

Komentarze