VELUX 5 OCEANS: Gutkowski naprawia jacht w Fortalezie

0
466

Zbigniew „Gutek” Gutkowski na Operon Racing dotarł wczoraj rano do portu Fortaleza w Brazylii gdzie musiał się skierować ze względu na awarię techniczną. Dziś polski żeglarz wraz z obecną na miejscu ekipą brzegową oraz zamieszkałymi w Fortalezie Polakami, którzy zadeklarowali pomoc, naprawia uszkodzenia.

„Plan jest prosty” – mówił Gutek po zacumowaniu. „Trzeba naprawić okucie, zalaminować bukszpryt, muszę iść do lekarza. Mam nadzieję, że w środę znów będę na trasie” – zadeklarował polski żeglarz. Żeby nie odzwyczajać się zbytnio od trybu życia na morzu, postanowił zrezygnować z hotelowych wygód i spać na jachcie, co ma również znaczenie ze względu na bezpieczeństwo jachtu oraz jak najszybsze przeprowadzenie koniecznych prac na pokładzie. Obecnie Gutkowski w klasyfikacji generalnej regat VELUX 5 OCEANS zajmuje drugą lokatę.

W trakcie, gdy Operon Racing płynął do Fortalezy, Kanadyjczyk Derek Hatfield (Active House) znajdujący się na trzecim miejscu klasyfikacji ogólnej uzyskał najlepszy czas (2 dni, 13 godzin, 43 minuty) w punktowanej strefie pomiaru prędkości położonej pomiędzy 5°S i 5°N zdobywając kolejne trzy punkty. Drugi „na bramce” był Chris Stanmore-Major (Spartan) – 2 dni 16 godzin 55 minut (2 punkty), a trzeci lider wyścigu Brad Van Liew (Le Pingouin) – 3 dni 0 godzin 29 minut (1 punkt).

Tym samym, jeżeli zawodnicy dopłyną do mety w takiej kolejności, w jakiej znajdują się dzisiaj – a wiele na to wskazuje – zrówna się on punktowo ze Zbigniewem „Gutkiem” Gutkowskim, gdyż za pierwsze miejsce na mecie etapu przyznawane jest dwanaście punktów w klasyfikacji generalnej, za drugie dziesięć, za trzecie dziewięć, za czwarte osiem. Tak więc Polak i Kanadyjczyk mogą startować do kolejnego etapu z taką samą liczbą 43 punktów.

Kolejność zawodników w dn. 11.04.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 1918 Mm do mety, dystans ost. doby 289 Mm, śr. pr. 12,1 węzła
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 158 Mm do lidera, dystans ost. doby 324 Mm, śr. pr. 13,5 węzła
3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 260 Mm do lidera, dystans ost. doby 322 Mm, śr. pr. 13,4 węzła
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): postój techniczny – Fortaleza – 3205 Mm do mety

 

Komentarze