VELUX 5 OCEANS: GUTEK NADRABIA STRATY

0
332

Żeglarze znajdują się teraz w rejonie Nowej Fundlandii. „Jest straszliwie zimno” – relacjonował Gutek dziś rano przez telefon. „Tak zimno nie było nawet na Oceanie Południowym, tam woda była zdecydowanie cieplejsza. W tej chwili na zewnątrz jest 1 stopień Celsjusza.” Warunki są więc trudne, a dodatkowo w okolicy utrzymuje się intensywny ruch statków.

„Cały czas jest mgła, już trzecią dobę. Widzę nad sobą niebieskie niebo, ale dookoła niewiele, może na 10 metrów. W tej chwili znajduję się na torze wodnym pomiędzy Nową Szkocją a Nową Fundlandią, stanowiącym wejście do Zatoki św. Wawrzyńca. Ruch statków jest więc duży. Widzę z odczytów systemu AIS (Automatic Identification System – automatyczny system identyfikacji statków), że od wczoraj minąłem sześć dużych jednostek w odległości od 1 do 1,5 mili, a więc bardzo blisko. Żadnej z nich nie widziałem ze względu na mgłę. Bez radaru i bez AIS pływanie po tych wodach to czyste szaleństwo.

Obecnie płynę z wiatrem na dużym genakerze, pomaga mi też prąd, więc udaje się nadrabiać stracone mile. Wiem, że Brad spotkał stado wielorybów, których jest tutaj dużo, bo jest to rejon, gdzie żerują. Z jednej strony to piękne, ale z drugiej zdecydowanie niebezpieczne – ja nie chciałbym mieć ich na swojej drodze.”

Gutkowski już kolejny raz notuje najwyższe przebiegi dobowe ze wszystkich zawodników – powyżej dwustu mil morskich. Pomimo słabego wiatru polskiemu żeglarzowi udaje się płynąć dość szybko jak na panujące w okolicy warunki. Do celu – mety piątego etapu regat VELUX 5 OCEANS we francuskim La Rochelle pozostaje obecnie jeszcze około 2200 mil morskich, czyli mniej więcej dziesięć dni żeglugi.

Odległości pomiędzy poszczególnymi jachtami dramatycznie maleją. Przewaga lidera Brada Van Liewa nad następnym w kolejności Chrisem Stanmore-Majorem wynosi 35 mil. Zaledwie dwie mile za Bytyjczykiem znajduje się Derek Hatfield, a Gutkowski znajduje się 16 mil za Active House.

Kolejność zawodników w dn. 20.05.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 2217 Mm do mety, dystans ost. doby 185 Mm, śr. pr. 7,7 węzła
2. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 35 Mm do lidera, dystans ost. doby 176 Mm, śr. pr. 7,3 węzła
3. Derek Hatfield, Active House (CAN): 38 Mm do lidera, dystans ost. doby 197 Mm, śr. pr. 8,2 węzła
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 54 Mm do lidera, dystans ost. doby 232 Mm, śr. pr. 9,7 węzła

 

Komentarze