Będąc samowystarczalnym w tak długiej podróży Gutek podkreśla znaczenie walki ze zmianami klimatu i potrzebę ochrony środowiska.
Zgodnie z zasadami regat VELUX 5 OCEANS żeglarze na jachtach Eco 60 koncentrują się na uzyskiwaniu energii odnawialnej oraz jej gromadzeniu i oszczędnym wykorzystywaniu.
„Ekologia to dla nas bardzo waży element prowadzenia biznesu” – mówi Anne-Marie Hasselbach, dyrektor projektu VELUX 5 OCEANS w Grupie VELUX. „Jako sponsor główny chcemy popierać idee ekologiczne. W ramach Grupy VELUX pracujemy nad projektami nowoczesnych budynków będących neutralnymi dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla, energooszczędnymi i posiadającymi zdrowy mikroklimat.”
Na pokładzie jachtu Gutka – Operon Racing – zainstalowano liczne rozwiązania ekologiczne, z których najważniejszym jest hydrogenerator. Jest to nowoczesne urządzenie marki Watt & Sea, które zapewnia stałe dostawy prądu i zasila wszystkie urządzenia elektroniczne na jachcie. Francuski wynalazek jednego z najlepszych żeglarzy regatowych – Yannicka Bestavena przetwarza ruch jachtu na energię elektryczną, zapewniając ilość energii przekraczającą jej zapotrzebowanie. Dodatkowo hydrogenerator nie powoduje strat w prędkości jachtu.
„Hydrogenerator to wspaniałe urządzenie. Nie zawiódł mnie ani razu. Zepsuło się tylko mocowanie, ale z tym sobie poradziłem. Urządzenie daje dużo więcej prądu niż potrzeba, pracuje bezawaryjnie i eliminuje praktycznie konieczność używania silnika. Dzięki niemu mogę mieć na stałe włączony komputer, telefony oraz wszystkie urządzenia nawigacyjne” – mówi Zbigniew Gutkowski.
Dodatkowymi źródłami energii na pokładzie Operon Racing są również cztery panele solarne, które przydają się w sytuacji, gdy nie ma wiatru, ale za to mocno świeci słońce, a także turbina wiatrowa. Na jachcie znajduje się też konwencjonalny silnik i zapas paliwa do niego. Jest to jednak podyktowane względami bezpieczeństwa – żeglarz musi być przygotowany na każdą ewentualność i awarię.
Rozwiązania ekologiczne na Operon Racing to nie tylko źródła energii. Pokład jachtu został pokryty naturalnym korkiem i pomalowany certyfikowaną, ekologiczną farbą.
Jest to warstwa antypoślizgowa ponieważ nieustannie zalewany falami pokład musi być bezpieczny, aby żeglarz mógł wykonywać na nim wszystkie czynności niezbędne w obsłudze jednostki. Pokrycie pokładu wykonała francuska firma Ecologic Equipments. Korek na pokładzie stanowi dodatkowo warstwę termoizolacyjną, co ma znaczenie zwłaszcza w rejonach Oceanu Południowego. Zapobiega zbyt dużym stratom ciepła, a w okolicach równika nie dopuszcza do zbytniego przegrzewania się wnętrza jachtu. Jest to pokrycie oddychające, niepalne, zapobiegające kondensacji wilgoci. Jest również trwałe – po trzech etapach regat nie widać śladów jego zużycia.
Jacht Zbyszka Gutkowskiego należy do klasy Eco 60, wprowadzonej przez organizatorów po raz pierwszy w obecnej edycji regat. Jest to wytrzymalsza, bardziej przyjazna dla środowiska i tańsza klasa jachtów oparta konstrukcyjnie na jednostkach klasy Open 60 wyprodukowanych przed styczniem 2003 roku. Wprowadzenie Eco 60 jest ważnym elementem idei przyświecającej VELUX 5 OCEANS – obniżeniu kosztów oraz promowaniu postaw ekologicznych.
Żywność liofilizowana również stanowi akcent ekologiczny – do jej przygotowania potrzeba bardzo niewielkiej ilości energii – tyle co do zagotowania kubka wody. Gutek korzysta również z odsalarki wody morskiej. W trakcie rejsu żeglarz produkuje niewielkie ilości śmieci – opakowania po liofilizowanym jedzeniu i innej żywności trafiają do specjalnego worka, który wyrzucany jest dopiero w porcie. Wszystko w celu zminimalizowania ekologicznego śladu regat VELUX 5 OCEANS w trosce o środowisko.