Uczestniczka Vendée Globe płynie poszukiwać zaginionych żeglarzy.

0
263

Anne Liardet, Francuzka która w 2004 roku ukończyła słynne regaty samotnych żeglarzy dookola ziemi zorganizowała  ekspedycję dwóch jachtów aby odnaleźć trzech francuskich żeglarzy zaginionych 23 kwietnia. Tego dnia około godziny 17 z pokładu jachtu „Ziarno słońca” znajdującego się ok 500 mil na południowy zachód od wysp Azorskich, nadano pierwszy sygnał SOS. Na pokładzie jachtu płynącego z Ameryki Północnej do Francji było trzech żeglarzy. 25 letni sternik Guillaume Moussette i dwóch załogantów Etienne Esteulle i Franck Cousin. Tego dnia na Atlantyku w regionie Azorów wiał silny wiatr i ocean byl silnie wzburzony. Wysłane na miejsce samoloty portugalskich służb ratownictwa morskiego nie odnalazły ani jachtu ani załogi. Jednak jeszcze przez dwa dni radiostacje lądowe odbierały sygnały SOS. Na pomoc wysłane zostały również samoloty francuskich służb ratowniczych i marynarki wojennej. Niestety bez skutku.  W miniony wtorek uznano oficjalnie jacht i żeglarzy za zaginionych i zaprzestano poszukiwań.

Do akcji włączyli sie francuscy żeglarze którzy błyskawicznie zebrali prawie 50 tysięcy Euro aby kontynuować poszukiwania. Anne Liardet, która w 2004 roku jako trzecia kobieta w historii tych słynnych regat ukończyła je na 11 miejscu, natychmiast podjęła się, oczywiście gratisowo, kierowania wyprawą poszukiwawczą. Teoretycznie, jeżeli żeglarze są na tratwie ratunkowej, mogą na niej przeżyć do 20 dni.  Prywatni żeglarze udostępnili dwa jachty i razem z Anne już wypłynęli w rejon wysp Azorskich.

Nie tracimy nadziei na odnalezienie całych i zdrowych żeglarzy, oświadczyła przed wypłynięciem Anne Quemere, inna żeglarka biorąca udział w wyprawie.

Nie podajemy żadnej daty zakończenia poszukiwań. Kieruje nami determinacja i budowanie zaufania w środowisku żeglarskim, że nikt nie pozostanie bez pomocy, oświadczył przedstawiciel społecznej organizacji założonej przez żeglarzy we francuskim Lorient skąd pochodzą trzej zaginieni.

 

obraz nr 1

Zaginieni zeglarze z Francji
 
Na podstawie informacji AFP – Andrzej Kowalczyk 11/05/2013

Komentarze