Trzy rejsy dookoła świata jachtów „mantra ANIA” i „mantra ASIA”

0
375

Przypomnijmy krótko historię tych rejsów.

Pierwsze okrążenie to Kobiece Regaty Dookoła Świata. Rozpoczęły się 25 września 2005 w Portoroż i zakończyły 12 kwietnia 2007 w Puerto La Cruz w Wenezueli.

Załogę każdego z jachtów stanowiły dwie żeglarki.

Regaty o łącznej długości 32 tysięcy mil przebiegały trasą pasatową przez cztery oceany – z przejściem przez Kanał Panamski i dookoła Przylądka Dobrej Nadziei. Składały się z dziewiętnastu wyścigów oceanicznych o długości od kilkuset do kilku tysięcy mil morskich każdy, przedzielonych przybrzeżnymi odcinkami turystycznymi. W ciągu dziewiętnastu miesięcy w żeglarskich zmaganiach uczestniczyło 15 młodych, ale doświadczonych żeglarek: Joanna Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Joanna Rączka, Anna Mrzygłód, Ewa Ostasz, Małgorzata Talar, Aleksandra Peszkowska, Marta Czuba, Małgorzata Tołwińska, Ewa Szyjkowska, Karolina Bratek, Magdalena Talar, Agata Mryczko, Daria Wojtkowiak i Anna Bąkowska.

Pierwszy wyścig rozpoczął się w Gibraltarze 2 listopada 2005 r., a ostatni zakończył się 27 marca 2007 r. na karaibskiej wyspie St. Lucia. Uroczystość rozdania nagród odbyła się 25 maja 2007 w Szczecinie. Rejs otrzymał Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego „Rejs Roku 2007”.

Drugie okrążenie to samotne rejsy wokółziemskie kpt. Joanny Pajkowskiej i kpt. Marty Sziłajtis-Obiegło.

Kpt. Joanna Pajkowska wyruszyła 24 czerwca 2008 o godzinie 13:00 UT z Panamy na jachcie „mantra ASIA” w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.

Trasa wiodła na zachód, przez Pacyfik, wzdłuż północnych wybrzeży Australii na Ocean Indyjski i dalej, wokół Afryki Południowej na Atlantyk i przez Morze Karaibskie do Panamy.

8 stycznia 2009 godz. 13:03 UT, po 198 dniach, 0 godzinach i 3 minutach rejsu Asia Pajkowska zamknęła krąg wokół ziemi. Pomimo że dociskający sztorm zmusił żeglarkę do krótkiego postoju w Port Elizabeth, jest to najszybszy rejs polskiego samotnego żeglarza dookoła świata. Kpt. Joanna Pajkowska otrzymała Nagrodę Główną Rejs Roku 2009 i Srebrny Sekstant.

Kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło, mając 22 lata, rozpoczęła 27 kwietnia 2008 w Puerto La Cruz na jachcie „mantra ANIA” swój samotny rejs dookoła świata. Wyprawa trwała 358 dni. Młoda żeglarka przepłynęła łącznie ponad dwadzieścia pięć tysięcy mil i zatrzymała się w 19 portach w 11 krajach. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Po drodze odwiedziła Panamę, Wyspy Galapagos, Polinezję Francuską, Wyspy Tonga, Vanuatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius, Afrykę Południową, Wyspę Świętej Heleny i Brazylię. W powitaniu jachtu w Puerto la Cruz wzięło udział grono krajowych i zagranicznych przyjaciół Marty, a także ambasador RP w Caracas pan Krzysztof Jacek Hinz, władze prowincji, kilka stacji telewizyjnych i liczni dziennikarze.

Rejs przebiegł bardzo sprawnie i szybko, choć nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń, zakończonych wejściem na mieliznę u wybrzeży Afryki Południowej. Ambitna żeglarka postanowiła powtórzyć feralny odcinek rejsu, wróciła do Durban i ponownie przepłynęła wzdłuż afrykańskiego wybrzeża, tym razem bez awarii.

Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło jest najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat. Otrzymała Trzecią Nagrodę Rejs Roku 2009.

Na początku roku 2010 „mantra ANIA” i „mantra ASIA” ponownie opuściły Morze Karaibskie, aby płynąc przez Pacyfik i Ocean Indyjski zamknąć trzeci krąg wokół ziemi.

Załoga „mantry ASI”: kpt. Joanna Pajkowska i kpt. Aleksander Nebelski jest bardzo doświadczona i płynie całą trasę od Florydy do Słowenii.

Na „mantrze ANI” z Wenezueli wyruszyła młodzieżowa załoga: Dawid Hałoń, świeżo upieczony absolwent Wydziału Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej i Marta Makulec. W ciągu ośmiu miesięcy przepłynęli Ocean Spokojny. Na Filipinach zostali na krótko zmienieni przez kpt. Andrzeja Armińskiego i Roberta Laskowskiego. Od Singapuru na „mantrze ANI” płyną kpt. Wojciech Maleika i Jadwiga Pękalska.

Trasa obu jachtów prowadziła przez Kanał Panamski, Galapagos, wyspy Polinezji, Tonga, Fidżi, Vanuatu, liczne wyspy Oceanii, Singapur, Malezję i Tajlandię, i dalej przez Ocean Indyjski na Maledywy. Największym wyzwaniem dalszej części tych rejsów było przepłynięcie wód Morza Arabskiego – obszaru kontrolowanego przez somalijskich piratów, których aktywność ostatnio bardzo się wzmogła. W tym roku były ofiary śmiertelne wśród płynących tą trasą żeglarzy. Dzięki dobremu planowaniu i odwadze załóg, „mantry” bezpiecznie, choć nie bez stresu, uniknęły niebezpieczeństwa i przez Morze Czerwone oraz Kanał Sueski dotarły na europejskie wody.

W tej chwili trwają przygotowania do powitania jachtów i ich załóg w Portoroż.

Jachty „mantra ANIA” i „mantra ASIA”, typu „mantra 28” mają 8.5 m długości, 2.7 m szerokości, 1.65 m zanurzenia, 3.5 tony wyporności i 60 m2 żagli. Zostały zaprojektowane przez Andrzeja Armińskiego i są budowane seryjnie w jego stoczni w Szczecinie. Andrzej Armiński, inżynier budowy okrętów, kapitan jachtowy, opłynął w latach dziewięćdziesiątych świat na swoim jachcie „Mantra 3” i otrzymał wiele prestiżowych nagród żeglarskich. Jest właścicielem jachtów „mantra ANIA” i „mantra ASIA”, a także organizatorem i sponsorem ich rejsów.

Więcej informacji można znaleźć w linkach na stronie www.aarminski.com.pl.

Andrzej Armiński
tel. 501 157279

Komentarze