Troje na Atlantyku – kolejna żeglarska przygoda

0
696

      Jeżeli taka trójka globtroterów – Andrzej, Asia i Olo – rozpoczyna na Teneryfie transatlantycką przeprawę katamaranem, to z pewnością zapowiada się coś więcej. Wystarczy do tych imion dodać małe wyjaśnienie – Andrzej i Asia to kapitan Andrzej Armiński i kapitan Joanna Pajkowska, bohaterowie wokółziemskich wojaży, a Olo to Olek Doba – Superkolos, jedyny w świecie kajakowy zdobywca Atlantyku, trasą z Afryki do Ameryki Południowej. Dlaczego ta samotna w jednym z rejsów dookoła świata żeglarka i samotny na oceanie kajakarz to teraz załoganci na pokładzie katamaranu zbudowanego w stoczni Andrzeja, który też jest z nimi na Atlantyku, w drodze na Wyspy Zielonego Przylądka? Wszystko wyjaśnia poniższa „gorąca” korespondencja Andrzeja ze środy 20 bm., jeszcze nie z pokładu jachtu, a z pokładu …samolotu, z przelotu z Berlina na Teneryfę… (WS)

     „Siedzę właśnie w samolocie lecącym na Teneryfę. Obok mnie Asia Pajkowska i Olek Doba. Zaczynamy żeglarską przygodę, która, jeśli wszystkim wystarczy determinacji, będzie polegała na pięciokrotnym przepłynięciu Atlantyku, cztery razy katamaranem i raz kajakiem(!). Najpierw popłyniemy moim katamaranem „Cabrio 2” z Teneryfy do Belem w Brazylii, gdzie obecnie znajduje się kajak „Olo”. To ten kajak, na którym Olek Doba przepłynął w 98 dni Atlantyk, z Dakaru do Fortalezy, z kontynentu Afryki  na kontynent Ameryki Południowej. Po tym bezprecedensowym rejsie Olek, niejako na deser, spłynął Amazonką, od podnóży Andów w Peru i zakończył wyprawę właśnie w Belem.

     Liczymy na to, że uda nam się szybko załatwić w Belem procedury celne i załadować kajak na pokład katamaranu. Ciekawe w jakim stanie jest kajak, pozostawiony w marinie na dwa lata. Przygotowaliśmy podstawy i uchwyty, aby kajak był pewnie zamocowany i nie doznał uszkodzeń w czasie rejsu. A rejs będzie daleki. Najpierw na Antyle, zapewne na Gwadelupę. Stąd w połowie kwietnia zacznie się rejs powrotny przez Atlantyk do Francji. Na zachodnim wybrzeżu Francji, za jakieś trzy miesiące, kajak zostanie wyładowany z katamaranu i przewieziony na przyczepie do mojej stoczni w Szczecinie na remont.

     Tymczasem katamaran popłynie do Plymouth w Anglii, gdzie 27 maja kpt. Asia Pajkowska wystartuje na „Cabrio 2” w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR 2013. To już drugie regaty OSTAR dla Asi. W roku 2000 zajęła w nich czwarte miejsce. Regaty OSTAR 2013 zakończą się w czerwcu w Newport, RI w USA. Latem katamaran „Cabrio 2” wróci do Europy, na Morze Śródziemne, przepływając Atlantyk po raz czwarty w tym sezonie. Tymczasem we wrześniu wyremontowany kajak „Olo” zostanie zawieziony do Portugalii, skąd Olek Doba rozpocznie swój drugi transatlantycki rejs kajakowy z kontynentu na kontynent. Tym razem z Europy do Ameryki Północnej, a dokładniej na Florydę!!! Takie oto mamy żeglarskie zamiary na ten sezon. Niezależnie od tego, mam zbudować w tym roku kolejne katamarany i wdrożyć do seryjnej produkcji typoszereg jachtów Finn Flyer.

     Za chwilę lądujemy na Teneryfie, gdzie czeka „Cabrio 2”, nowy katamaran zbudowany w mojej stoczni cztery miesiące temu. Dwa dni przeznaczymy na zaprowiantowanie i przed weekendem powinniśmy być już w drodze do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka. Prognoza pogody wygląda pomyślnie.

Pozdrawiamy serdecznie               

Andrzej Armiński”

 

    Komentarz zbyteczny. Rozpoczyna się kolejne niebywałe w polskim żeglarstwie i kajakarstwie przedsięwzięcie sponsorowane i monitorowane przez Andrzeja. Będziemy z nimi na Atlantyku. Pomyślnych wiatrów i prądów. Przypomnę jeszcze, że kajak „Olo” też powstał w stoczni Andrzeja (WS)

 

Na zdjęciach: Andrzej, Olo i Asia w Szczecinie, w różnych „przerwach” pomiędzy rejsami i wyprawami                       

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Komentarze