Tracking przez AIS – ExactAIS Trax™

0
310

ExactAIS Trax to nowe, rewolucyjne rozwiązanie które może służyć do trackingu małych jednostek na całym świecie – jachtów i łodzi rybackich. W odróżnieniu od istniejących możliwości trackingowych nie korzysta ono z dostępnych sieci satelitarnych lecz wykorzystuje urządzenia AIS. Uproszczony i ekonomiczny system pozwala monitorować miliony łodzi rybackich i małych jednostek komercyjnych znajdujących się aktualnie na morzu za pomocą istniejących (domen, dziedzin, dóbr), świadomych narzędzi za ułamek ceny innych dostępnych rozwiązań.

Obecnie z powodu wzrostu liczby nadajników AIS klasy A transmisje urządzeń klasy B stają się dla satelitów nierozróżnialne od zakłóceń radiowych i odsuwane na dalszy plan. Lecz detekcja transmisji z kosmosu usuwa problem „zasięgu wzroku” (związany z kształtem Ziemi). Tę zaletę wykorztuje exactAIS Trax.

Transmisje AIS mają ułożenie horyzontalne, przenikają przez atmosferę ziemska i dochodzą w przestrzeń kosmiczną. ABSEA (Advanced Class B Satellite Enabled AIS) to unikalna technologia pozwalająca śledzenie satelitarne obiektu wykorzystując urządzenie AIS klasy B. Dzięki wykorzystaniu aktywnych urządzeń AIS o małej mocy nie jest konieczne dostosowanie czy zmiana sprzętu, a system  jest tani i łatwy do wdrożenia. Wykrywanie transmisji AIS jest możliwe wyłącznie przez satelity ExactEARTH. ABSEA jest w pełni kompatybilny z istniejącą infrastrukturą statków AIS i pozwala na śledzenie jednostek dwoma metodami: przez sieci przybrzeżne i satelitarnie. Połączenie danych z tych źródeł umożliwia płynne połączenie trackingu z korzyściami szczegółowego śledzenia blisko brzegu i regularnego, rzetelnej otrzymywania pozycji w otwartym morzu. Technologię ABSEA aktywować można we wszystkich urządzeniach SRT (np.  SRT Neon II AIS Class-B Transceiver $560). Ceny korzystania zależą od czasu w jakim jednostka ma być namierzana oraz obszaru pływania. ExactAIS Trax został stworzony i opatentowany przez przez kanadyjska firmę exactEarth Ltd.

Cechy exactAIS Trax

  • odczytuje i pokazuje pozycję jednostki poza zasięgiem stacji bazowych
  • duża skuteczność wykrywalności jednostki i możliwość połączenia ABSEA z SDP (Spectrum Decollision Processin)
  • zachowuje dane rejsy – wielogodzinną trasę rejsu, aktualna pozycję, prędkość, kierunek,
  • możliwość łatwej integracji z systemami operacyjnymi – raporty tworzone są w znanych formatach (jak NMEA)

.

Komentarze