TJV: wywiad ze sternikami jachtów IMOCA 60

0
386

Czym jest dla Ciebie Transat Jacques Vabre?

Vincent Riou, kapitan PRB, uczestniczy po raz 6.: „To wydarzenie jest dla mnie ważne, bo to był mój pierwszy wyścig transatlantycki solo w 1993 roku. Transat Jacques Vabre jest jednym z wielkich klasyków wśród wyścigów, w którym koniecznie muszę uczestniczyć.”

Bernard Stamm, kapitan Cheminées Poujoulat, uczestniczy po raz 6.: „Transat Jacques Vabre nie zawsze oferuje to samo. Każda edycja stanowi nowe wyzwanie.”

Jean Le Cam, II kapitan z PRB, uczestniczy po raz 7.: „Dla klasy IMOCA, charakteryzującej się długimi dystansami słusznym rozwiązaniem jest podział na starty samotnicze i załogowe. Jest to zwłaszcza istotne, dla nowych zawodników.” 

Guillaume Le Brec, II kapitan Bureau Vallée, uczestniczy po raz 1.: „Tegoroczna edycja zapowiada długi, około 20-to dniowy wyścig dla klasy IMOCA. Przepłyniemy z jednej półkuli na drugą przy zmiennych warunkach pogodowych. Zapowiada się bardzo ciekawie.”

 

– Solo / duety: jakie są istotne różnice w nawigacji?

Bidégorry Pascal, II kapitan Safran, uczestniczy po raz 5.: „We dwóch możemy iść ostrzej, zwłaszcza pod wiatr. Mamy dwie głowy i cztery ręce na pokładzie, co często jest dużym plusem (…)!

Bernard Stamm: „Daje ci to więcej siły i mocy przy manewrach, i pomaga na optymalne ustawienie trymu, podczas gdy drugi odsypia.

Louis Burton, kapitan Bureau Vallée, uczestniczy po raz 2.: „To duży komfort, gdy podczas nieciekawej sytuacji możesz liczyć na drugą osobę. Po za tym żegluga, gdy cały czas ktoś jest na pokładzie pozwala na 110% wydajności przez cały czas.”

 

– Twoje spostrzeżenia podczas tej 11. edycji?

Vincent Riou: „Pięć jachtów góruje nad resztą. Faworytem jest Macif z Françoisem Gabartem i Michelem Desjoyeaux. Są zgranym teamem, z dużymi umiejętnościami przy zwrotach. Ale my też mamy szansę: musimy tylko wykorzystać nasze atuty!”

Pascal Bidégorry: „Podczas treningu w Port-la-Forêt, widzieliśmy jak Macif szybko pływa. Ale nie zawsze jest tak, że najszybszy jacht musi zwyciężyć tak wymagąjący wyścig. Dla przykładu, Safran jest wszechstronny i może równie dobrze wypaść.”

Louis Burton: „Dziesięć jachtów, to fajny zestaw! Pięć jachtów IMOCA jest z pewnością szybszych niż Bureau Vallée. Są też dwie łodzie tej samej generacji i dwie nieco starsze. Więc dla nas wyścig będzie interesujący!

Bernard Stamm: „Wszyscy dobrze się znamy, w końcu trenujemy razem. Więc to będzie dobra walka. Jak dla mnie wszystkie małe niedociągnięcia Vendée Globe zostały usunięte. Jest jeden jacht, która najbardziej ewoluowała – Macif, pozostali są myślę w zasięgu ręki.

Źródło: http://www.transat-jacques-vabre.com

Komentarze