TJV: minęła pierwsza doba wyścigu

0
458

Około 24 godziny po starcie, południowo-zachodni wiatr przybiera na sile, MOD70 przeszły przez Raz de Sein, a 26 jednostek Class40 powinno być już zacumowanych Roscoff. Meteo France potwierdziła, że wciąż można się spodziewać silnych wiatrów, występujących w Zatoce Biskajskiej i w okolicy Przylądka Finisterre.

Edmond de Rothschild (Josse-Caudrelier) i Musandam Oman Air (Gavignet-Foxall) przeszli przez Raz de Sein dziś o 10.45 i powinny dotrzeć do Przylądka Finisterre w sobotę ok. 06.00.

Multi 50 będą miały trudniej. Wiatr o średniej prędkości 40 węzłów, a w porywach do 50 węzłów sprawi, że morze będzie wzburzone. Prowadzący FenêtréA-Cardinal (Le Roux – Elies) i Actual (LeBlévec i de Pavant) prawie na pewno będą musieli przeczekać w Zatoce Biskajskiej, aby uniknąć najbardziej gwałtownego uderzenia.

Chociaż Macif (Gabart – Desjoyeaux) nadal prowadzi wśród IMOCA Open60, Safran (Guillemot-Bidégorry) ma na tyle silną pozycję, aby przedostać się przez okolice Chenal de Four wczesnym popołudniem. PRB (Riou-Le Cam) był dobrze przygotowany na zmiany wiatru.

Class 40 mają szczęście, że Roscoff nie było daleko. Emocje sięgały zenitu, gdyż tylko minuty dzieliły od siebie prowadzące jednostki po 180 milach od Le Havre. Pierwsi dotarli Sébastien Rogues i Fabien Delahaye po 14 godzinach 45 minutach 25 sekundach, zapewniając sobie 19 minut i 39 sekund przewagi nad Alex’em Pella i Pablem Saturde’m. Jorg Riechers i Pierre Brasseur dotarli zaledwie 4 minuty i 27 sekundy po Hiszpanach. Ponownie łodzie mają wystartować jutro o 22.00 czasu miejscowego.

 

Źródło: www.transat-jacques-vabre.com

Komentarze